Adwokaci rodziny Tire Nichols twierdzą, że policja w Memphis zachowywała się, jakby był „ludzką piñatą”

Ben Crump stoi za mikrofonami na podium.  Ma na sobie szary garnitur w prążki, białą koszulę i fioletowy krawat i patrzy w dół.  Adwokat Tony Romanucci ma na sobie granatowy garnitur z krawatem w paski i patrzy prosto przed siebie.  Nicholsa

Obrońca praw obywatelskich, Ben Crump, przemawia na konferencji prasowej z rodziną Tire Nichols, która zmarła po pobiciu przez funkcjonariuszy policji w Memphis, jako RowVaughn Wells, matka Tyre, po prawej, i ojczym Tyre, Rodney Wells, wraz z prawnikiem Tony Romanucci, po lewej , również stoją z Crumpem, w Memphis, Tenn., poniedziałek, 23 stycznia 2023 r. (AP Photo / Gerald Herbert)

Adwokaci rodziny mężczyzny z Memphis w stanie Tennessee, który zmarł kilka dni po pobiciu przez policję, twierdzą, że wideo pokazuje, jak funkcjonariusze zachowywali się tak, jakby mężczyzna był „ludzką piñatą”.

Tyre Nichols, 29, zmarł 10 stycznia, trzy dni po tym, jak został poważnie ranny podczas konfrontacji z pięcioma policjantami z Memphis podczas zatrzymania ruchu. Według rzeczników praw obywatelskich Benjamina Crumpa oraz Tony’ego Romanucciegoktóry wraz z matką Nicholsa oglądał nagranie policyjnej kamery ciała z incydentu RowVaughn Wells i ojczym Rodneya Wellsafunkcjonariusze „zbrutalizowali go do tego stopnia, że ​​nie można go było rozpoznać”.

Warto przeczytać!  Czynniki wskazujące na ulgę niewinnego współmałżonka

„Niestety przypomniało nam to [the] wideo Rodneya Kinga” – powiedział również Crump. „I w przeciwieństwie do Rodneya Kinga, Tyr nie przetrwał”.

Portret Tyre’a Nicholsa jest wyświetlany podczas uroczystości upamiętniającej go we wtorek, 17 stycznia 2023 r. W Memphis w stanie Tennessee. Nichols zginął podczas zatrzymania drogowego przez policję w Memphis 7 stycznia. (AP Photo / Adrian Sainz)

Crump powiedział, że RowVaughn Wells opuścił pokój podczas odtwarzania wideo.

„Jego matka nie mogła przebrnąć przez pierwszą minutę” – powiedział Crump na konferencji prasowej w poniedziałek, według New York Times. „To, co możemy powiedzieć o tym filmie, to to, że jest przerażające, godne ubolewania, ohydne”.

„Był ludzką piñatą dla tych policjantów” – powiedział Romanucci. „To było niezafałszowane, bezwstydne, nieprzerwane bicie tego młodego chłopca przez trzy minuty”.

Warto przeczytać!  Minnesota Cops wolontariuszy, aby uczyć nastolatków, jak prowadzić

Nichols został zatrzymany za brawurową jazdę, według Departamentu Policji w Memphis, który w oświadczeniu z 8 stycznia opisał „konfrontację”, z której Nichols „uciekał pieszo”.

„Funkcjonariusze ścigali podejrzanego i ponownie próbowali zatrzymać podejrzanego” – czytamy w oświadczeniu MPD. „Podczas próby zatrzymania podejrzanego doszło do kolejnej konfrontacji; jednak podejrzany został ostatecznie zatrzymany. Następnie podejrzany skarżył się na duszności, po czym na miejsce wezwano karetkę pogotowia. Podejrzany został przetransportowany do szpitala św. Franciszka w stanie krytycznym”.

Ustalono tożsamość pięciu funkcjonariuszy biorących udział w zdarzeniu: Fasola Tadeusza, Demetriusz Haley, Emmitta Martina III, Desmond Mills Jr.oraz Justina Smitha. MPD ogłosiło w zeszły piątek, że wszystkich pięciu funkcjonariuszy zostało zwolnionych. Funkcjonariusze nie zostali oskarżeni w związku ze śmiercią Nicholsa.

Ponadto straż pożarna w Memphis ogłosiła w poniedziałek, że dwóch pracowników związanych z incydentem zostało „zwolnionych ze służby”.

„W zeszłym tygodniu dwóch pracowników MFD zaangażowanych w początkową opiekę nad pacjentem Tire Nichols zostało zwolnionych ze służby na czas prowadzenia wewnętrznego dochodzenia” – powiedział MFD w poniedziałkowym oświadczeniu. „To trwa dochodzenie i w tej chwili nie możemy komentować”.

Warto przeczytać!  Rodzina studenta z Ohio zabita w imprezie związanej z alkoholem

Władze wskazały, że wideo zostanie opublikowane w tym lub przyszłym tygodniu, ale dalej milczą.

„Departament policji i administracja miasta Memphis spotkały się wczoraj z rodziną Tire Nichols, aby ułatwić przeglądanie nagrań wideo” – powiedział rzecznik miasta Memphis w oświadczeniu przesłanym e-mailem do Law&Crime. „Departament Policji w Memphis w pełni współpracuje z dochodzeniem prowadzonym przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, Federalne Biuro Śledcze, Biuro Śledcze Tennessee i Biuro Prokuratora Okręgowego Hrabstwa Shelby”.

Biuro Śledcze Tennessee poinformowało Law&Crime, że śledztwo jest w toku.

„Praca naszej agencji jest aktywna i trwa w dochodzeniu w sprawie okoliczności, które doprowadziły do ​​śmierci Tire Nicholsa” – powiedział rzecznik agencji Law & Crime we wtorkowym e-mailu.

Masz wskazówkę, którą powinniśmy znać? [email protected]