Badanie: Nowa sala sensoryczna VR zmniejsza lęk u osób z niepełnosprawnością intelektualną

Nowy program VR z interaktywnymi wrażeniami wizualnymi, dźwiękowymi i dotykowymi pomógł poprawić wyniki dorosłych z zaburzeniami neurorozwojowymi, w tym autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną.

Opiera się to na najnowszym badaniu, reklamowanym jako pierwsze z takich, przeprowadzonym przez naukowców z Western Sydney University i University of Wollongong, The Disability Trust i firmę technologiczną Devika.

WYNIKI

Pięciomiesięczne badanie wstępne oceniało wykonalność i korzyści płynące z zastosowania technologii Deviki Evenness VR Sensory Space jako narzędzia interwencyjnego wśród 31 osób dorosłych z różnymi zaburzeniami neurorozwojowymi i ich opiekunów. Jego odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Scientific Reports Journal.

Opierając się na wynikach użytkowników przed i po, technologia pomogła zmniejszyć ich niepokój, aw szczególności zmniejszyła objawy depresyjne wśród uczestników z depresją.

Pojawiły się również ulepszenia w ich przetwarzaniu sensorycznym, które pojawiły się przy częstym używaniu.

Warto przeczytać!  10 najlepszych szpitali wątroby w Indiach, zarezerwuj wizytę!

Większość uczestników, jak zauważono w badaniu, preferowała pokój VR Sensory z „lepszymi” wrażeniami wizualnymi i dźwiękowymi, podczas gdy ci, którzy preferują dotykowe wrażenia sensoryczne, nadal preferują fizyczne wrażenia sensoryczne.

Na podstawie wywiadów użytkownicy docenili program VR za jego przenośność i użyteczność w czasie pandemii. Uznali również, że technologia jest opłacalna, ponieważ jest tańsza niż tradycyjna fizyczna przestrzeń sensoryczna.

Ponadto uczestnicy zasugerowali modyfikację lub usunięcie zestawu słuchawkowego i przyjęcie bezprzewodowej wersji systemu VR; wbudowana miara niepokoju użytkownika; oraz technologię dopasowującą się do zainteresowań użytkownika.

DLACZEGO JEST TO WAŻNE

W raporcie z badań WSU podkreślił potencjał VR w promowaniu wdrażania pokoi sensorycznych jako skutecznego narzędzia interwencyjnego dla osób z zaburzeniami neurorozwojowymi. Ponieważ VR staje się narzędziem wspomagającym szereg działań związanych ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem, naukowcy podkreślili znaczenie oceny jego wykorzystania i korzyści, które były w dużej mierze niezbadane w poprzednich badaniach.

Warto przeczytać!  Fitness na Boże Narodzenie – trzymaj się swojej zdrowej rutyny dzięki tym 7 wskazówkom

„Nasze odkrycia wykazały, że technologia VR może stanowić obiecującą drogę do zapewniania interwencji sensorycznych i skutecznego narzędzia uspokajającego, przy czym najważniejszą korzyścią zgłaszaną przez użytkowników jest zmniejszenie lęku” – powiedział dr Caroline Mills z Wydziału Nauk o Zdrowiu WSU i Translacyjnego Instytutu Badań nad Zdrowiem.

„Biorąc pod uwagę wstępny charakter tego badania, pracujemy nad bardziej solidnymi przyszłymi projektami badań, aby lepiej zrozumieć korzyści i upewnić się, że program może być używany w rzeczywistych środowiskach, aby wspierać ludzi, którzy go potrzebują” — Danielle Tracey, profesor i współ- główny autor z WSU, dodał.

MIGAWKA RYNKU

W ostatnich latach dwie japońskie firmy podpisały wielomilionowe umowy na opracowanie cyfrowych terapii opartych na VR, które są ukierunkowane na zaburzenia zdrowia psychicznego. Firma VR Jolly Good i jej partner Otsuka Pharmaceutical pracują nad rozszerzeniem wykorzystania treningu umiejętności społecznych VR w leczeniu zaburzeń psychicznych w Japonii. Sumitomo Dainippon Pharma i amerykańska firma BehaVR współpracują w celu opracowania DTx na receptę do leczenia poważnych zaburzeń zdrowia psychicznego.

Warto przeczytać!  Jak sprawić, by wyznaczanie celów działało dla Ciebie

Tymczasem inne niedawne badanie przeprowadzone w Nowej Zelandii wykazało nowy program VR wykorzystujący Aplikacja oVRcome skuteczna w łagodzeniu objawów typowych fobii.