Biden i Republikanie dzielą 70 miliardów dolarów od uregulowania sporów o pułap zadłużenia

Wydaje się, że rozmowy w sprawie pułapu zadłużenia USA przezwyciężyły impas i są teraz bliskie znalezienia rozwiązania. Prezydent Joe Biden i przewodniczący Izby Reprezentantów, Kevin McCarthy, dopracowywali szczegóły dotyczące ograniczania wydatków i podnoszenia pułapu zadłużenia, jak sekretarz skarbu USA Janet Yellen, która wcześniej ostrzegała, że ​​USA mogą zabraknąć gotówki już 1 czerwcazmienił te wytyczne na 5 czerwcakupując kilka dodatkowych dni dla kraju, aby uniknąć niewywiązania się z zadłużenia.

Inteligentne inwestowanie w kwarc: Anna Han

Na konferencji prasowej w Białym Domu 25 maja Biden powiedział, że odbył „kilka produktywnych rozmów” z McCarthy, dodając, że rozmowy dotyczą „zarysów tego, jak będzie wyglądał budżet, a nie niewypłacalności”.

Propozycja Bidena obejmowała więcej niż 1 bilion dolarów cięć wydatków, zamrożenia wydatków na kolejne dwa lata. Obie partie dzieli zaledwie 70 miliardów dolarów na dyskrecjonalne plany wydatków, według raportu Reutera powołując się na osobę zaznajomioną z rozmowami – stosunkowo niewielka luka.

Cytat: Biden mówi, że niespłacanie długu publicznego „nie wchodzi w grę”

„Amerykanie zasługują na to, aby wiedzieć, że ich składki na ubezpieczenie społeczne będą na miejscu, że szpitale dla weteranów pozostają otwarte i że nastąpi postęp gospodarczy i będziemy go nadal czynić. Domyślnie naraża to wszystko na ryzyko. Przywódcy Kongresu to rozumieją i wszyscy zgodzili się: nie będzie żadnej niewypłacalności”. —prezydent USA Joe Biden w maju 25 uwagi

Kluczowe daty dla ostrzeżeń o niewypłacalności długu USA

19 stycznia: Departament Skarbu przekroczył swój limit zadłużenia wynoszący 31,4 bilionów dolarów i uruchomił nadzwyczajne środki pożyczkowe — „środki nadzwyczajne” — aby kontynuować pełne finansowanie operacji rządowych.

22 maja: Sekretarz Skarbu Janet Yellen informuje Kongres, że Skarb Państwa może nie wywiązać się ze wszystkich zobowiązań rządu już 1 czerwca 2023 r.

26 maja po południu: Przedstawiciel USA Kevin Hern, który przewodzi największemu klubowi republikańskiemu, uważa, że ​​do tego czasu prawdopodobnie zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie podwyższenia pułapu zadłużenia.

1 czerwca: „X-date”, kiedy Stany Zjednoczone nie mogą już płacić rachunków i ryzykują niewypłacalnością, według sekretarza skarbu Janet Yellen w dniu 22 maja.

5 czerwca: Nowa „X-date” podana przez Yellen 26 maja.

8 lub 9 czerwca: Według Aleca Phillipsa, głównego ekonomisty politycznego Goldman Sachs, prawdziwa „data X” może nastąpić tydzień później. Prognozy może się różnić z powodu różnicy między podatkami i innymi dochodami, które rząd zbiera, a tym, ile wydaje.

Od początku czerwca do początku sierpnia: Bipartisan Policy Center szacuje, że luka w czasie, w którym może wystąpić data X, jest większa.

Krótkie podsumowanie, dlaczego Biały Dom i Republikanie utknęli w impasie w sprawie pułapu zadłużenia

Stworzony w 1917 r. pułap zadłużenia jest limitem wydatków ustalonym przez Kongres, który określa, ile pieniędzy może pożyczyć rząd. Podniesienie lub zawieszenie pułapu zadłużenia staje się konieczne, gdy rząd musi pożyczyć pieniądze, aby spłacić swoje długi.

Według Bidena Biały Dom próbuje zmniejszyć obciążenie Amerykanów z klasy średniej i klasy robotniczej, podczas gdy republikanie naciskają na ostre cięcia, które wydłużyłyby czas oczekiwania na wnioski o ubezpieczenie społeczne i zmniejszyły liczbę nauczycieli, policjantów i pracowników służby granicznej. Agenci patrolowi.

Biden uważa, że ​​rozwiązaniem są „cięcia wydatków na programy, które pomagają Big Oil i Big Pharma, zamykając luki podatkowe i zmuszając bogatych do płacenia należnej im części”.

Wstępna umowa prawdopodobnie tak zablokuj szczegóły wokół wydatków wojskowych – największej części wydatków uznaniowych – a decyzje dotyczące innych kategorii, takich jak mieszkalnictwo i edukacja, zostaną wyryte w nadchodzących miesiącach.

Fitch ostrzega, że ​​Stany Zjednoczone mogą stracić rating AAA

Jedna z trzech największych agencji ratingowych, Fitch, ostrzeżony 24 maja, że ​​„rosnąca stronniczość polityczna, która utrudnia osiągnięcie rezolucji w sprawie podniesienia lub zawieszenia limitu zadłużenia pomimo szybko zbliżającej się daty x”, może kosztować Amerykę ocenę AAA.

Najwyższy wynik w najwyższej ocenie zdolności kredytowej narodu oznacza, że ​​tak niskie ryzyko kupując obligacje wyemitowane przez ten naród. Niższy wynik zwiększa ryzyko i stopy procentowe, a zatem narodowy koszt emisji długuco czyni go mniej atrakcyjnym dla inwestorów.

„Tak wiele aktywów jest wycenianych w bezpośrednim stosunku do amerykańskich obligacji skarbowych, że zawirowania spowodowane wyraźniejszym obniżeniem ratingu byłyby odczuwalne na rynkach na całym świecie” – powiedział. Mikołaja Szmidtagłówny globalny ekonomista w T. Rowe Price.

W 2011 roku w USA stracił ocenę AAA w S&P Global Ratings podczas podobnego partyzanckiego impasu w sprawie pułapu zadłużenia. Wtedy Fitch umieścił kredyt Ameryki na „negatywnym” zegarku, takim jak teraz, i zrobił to ponownie w 2013 roku, ale nigdy nie upadł najwyższą ocenę kredytową.

Zagrożenia związane z niewypłacalnością amerykańskiego pułapu zadłużenia, w liczbach

25%: Szanse, że Stany Zjednoczone osiągną tak zwaną „datę X” i staną się niewypłacalne od 24 maja

24/7: Według McCarthy’ego, jak długo obie strony, które negocjowały już po północy w środę (24 maja), są chętne do współpracy w celu znalezienia rozwiązania

7 milionów: Osoby, które byłyby bez pracy w przypadku przedłużającej się niewypłacalności, zgodnie z art szacunki Moody’s. Wpędziłoby to również Stany Zjednoczone w recesję

Jedna dziesiąta: Według szacunków Goldman Sachs, jaka część działalności gospodarczej w USA zostałaby natychmiast zatrzymana w przypadku naruszenia pułapu zadłużenia

78: Ile razy Kongres podejmował działania w celu „stałego podniesienia, tymczasowego przedłużenia lub zmiany definicji limitu zadłużenia”, ostatnio w 2021 r. Spośród nich 49 zostało wdrożonych za prezydentów republikanów, a 29 za prezydentów demokratów.

Od redaktora: Ten artykuł został zaktualizowany o 16:54 26 maja, kiedy sekretarz skarbu USA Janet Yellen oszacowała, że ​​5 czerwca w Stanach Zjednoczonych zabraknie gotówki, chyba że zostanie podniesiony pułap zadłużenia.

Powiązane historie

🌍 Proszę, DC, nie szkodzić globalnej gospodarce

🤑 Niepotrzebna konfrontacja pułapu zadłużenia już kosztuje pieniądze amerykańskich podatników

📜 Jak Joe Biden może zakończyć kryzys zadłużenia za pomocą 14. poprawki