Czy Newcrest Mining może być gotowy na odbicie?

Czy Newcrest Mining może być gotowy na odbicie?

Kurs akcji wiodącej australijskiej firmy wydobywającej złoto, Newcrest Mining (ASX:NCM), od kilku lat nieco rozczarowuje. Może się to wkrótce zmienić, jeśli niedawne odbicie ceny złota będzie kontynuowane, ostatnie działania korporacyjne zaczną przynosić owoce, a inwestorzy zaczną zwracać uwagę na znaczące aktywa miedziowe firmy.

Newcrest Mining od dawna jest synonimem australijskiego przemysłu wydobywczego złota, a jego kopalnia Cadia w regionalnej Nowej Południowej Walii jest jedną z największych działających kopalni złota w Australii. Odpowiadając za dużą część (ponad 500 tys. uncji złota) całkowitej produkcji złota grupy, Cadia jest kopalnią światowej klasy ze względu na długi okres eksploatacji kopalni (ponad 30 lat) i niskie koszty produkcji. Oprócz statusu kopalni złota wysokiej jakości, rosnąca produkcja miedzi w Cadii może być również niedocenianą stroną działalności Newcrest Mining, która może przynieść znaczące przyszłe wzrosty. Całkowita roczna produkcja miedzi grupy ma wzrosnąć do co najmniej 135 tys. ton w RO23 i 175 tys. miliard. Produkcja złota dla Newcrest wynosi obecnie około 2 mln uncji i ma wzrosnąć do 2,1 mln do 2,4 mln uncji w roku budżetowym 23, uwzględniając niedawne przejęcie kopalni Brucejack w marcu 2022 r., kolejnej długowiecznej i taniej kopalni złota zlokalizowanej w Kanadzie.

Warto przeczytać!  Historyczny wskaźnik posiadania domów w Stanach Zjednoczonych, 1890-obecnie

Brucejack został przejęty jako część Pretium Resources Inc i znajduje się w pobliżu kopalni Red Chris, kolejnego aktywa Newcrest w regionie. Pod koniec pierwszego kwartału posiadania przez Newcrest, Brucejack wygenerował już 88 mln USD wolnych przepływów pieniężnych, a także nie wniósł jeszcze całego roku produkcji i zysków do grupy Newcrest. Roczne korzyści z synergii zostały również podwyższone z 15-20 mln CAD do 20-30 mln CAD w sierpniu 2022 r., co stanowi dalszy wzrost dla akcjonariuszy. Inna kopalnia Newcrest, Lihir, zlokalizowana w Papui-Nowej Gwinei, obecnie wydobywa około 600 koz i przewiduje się, że zwiększy produkcję do 1 miliona uncji przez 10 lat, począwszy od roku budżetowego 24, przy czym prace postępują dobrze w kierunku tego kamienia milowego.

W odniesieniu do istotnych czynników zewnętrznych, złoto było historycznie postrzegane jako skuteczne zabezpieczenie przed inflacją, ale inwestorzy, którzy w to wierzyli, zawiedli się w ostatnich latach. Ostatnio jednak duże instytucje i banki centralne ogłosiły przesunięcie w zwiększonej alokacji aktywów strategicznych do złota w celu zwiększenia dywersyfikacji portfela, spowodowanego rosnącą niepewnością co do inflacji, przyszłymi ruchami banków centralnych i napięciami geopolitycznymi. Takie ruchy mogą czasami zapewnić wsparcie cen towarów.

Warto przeczytać!  Bycze wskaźniki procentowe: 6 stycznia 2023 r

Mając obecnie w swoim portfelu światowej klasy kopalnie, Newcrest Mining stanowi potencjalną szansę na akcje o dużej kapitalizacji dla średnioterminowego wzrostu zysków, napędzanego istotnym wzrostem wolumenu miedzi i złota oraz korzyściami w zakresie kosztów produkcji. Jest to zasadniczo atrakcyjne samo w sobie, ale gdyby czynniki zewnętrzne, takie jak wzrost cen złota i miedzi w przyszłości, zapewniłoby to również mile widziany wiatr w żagle dla zwiększenia przychodów i zysków dla akcjonariuszy.

Fundusze Montgomery posiadają udziały w Newcrest Mining. Ten artykuł został przygotowany 24 stycznia 2023 r. na podstawie informacji, które posiadamy dzisiaj, a nasz pogląd może ulec zmianie. Nie stanowi formalnej porady ani profesjonalnej porady inwestycyjnej. Jeśli chcesz handlować Newcrest Mining, powinieneś zasięgnąć porady finansowej.

WIĘCEJ OD SeanINVEST Z MONTGOMERY

Sean Sequeira wspólnie założył Australian Eagle Asset Management w 2004 roku. Sean został mianowany Chief Investment Officer w Australian Eagle w 2016 roku. Oprócz selekcji i analizy akcji, Sean jest odpowiedzialny za wszystkie aspekty procesu inwestycyjnego. Sean jest szefem komitetu ds. ryzyka portfela oraz komitetu ds. integralności procesów w Australian Eagle. Jest także jednym z trzech członków zespołu inwestycyjnego wchodzących w skład komitetu budowy portfela.

Warto przeczytać!  Tydzień w Crypto – 3AC, DoJ i Genesis

Ten post został nadesłany przez przedstawiciela Montgomery Investment Management Pty Limited (AFSL nr 354564). Głównym celem tego postu jest dostarczenie faktycznych informacji, a nie udzielanie porad dotyczących produktów finansowych. Ponadto podane informacje nie mają na celu rekomendacji ani opinii na temat jakiegokolwiek produktu finansowego. Wszelkie komentarze i opinie mogą jednak zawierać jedynie ogólne porady przygotowane bez uwzględnienia Twoich osobistych celów, sytuacji finansowej lub potrzeb. Z tego powodu przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie dostarczonych informacji należy zawsze rozważyć ich stosowność w świetle osobistych celów, sytuacji finansowej i potrzeb oraz rozważyć zasięgnięcie niezależnej porady od doradcy finansowego, jeśli to konieczne, przed podjęciem jakichkolwiek decyzji. Ten post wyraźnie wyklucza porady osobiste.