Dlaczego handel Hachimura w LA może być większą wygraną, niż się wydaje

A
Ustaw mały rozmiar tekstu

A
Ustaw domyślny rozmiar tekstu

A
Ustaw duży rozmiar tekstu

Rui Hachimura, dziewiąty wybór w drafcie NBA 2019, został wymieniony z Washington Wizards do Los Angeles Lakers za Kendricka Nunna i trzy typy w drugiej rundzie.

Najlepszy japoński kandydat do wejścia do ligi, Hachimura jest teoretycznym graczem „trójki i D”. 203-centymetrowe skrzydło powinno zapewnić obronę i strzelanie z zewnątrz drużynie Lakers desperacko pragnącej odstępów – a przynajmniej taką nadzieję ma organizacja.

Główne pytanie Hachimury dotyczy jego zdrowia. Kontuzja pachwiny ograniczyła go do zaledwie 48 meczów w swoim debiutanckim sezonie. Następnie rozegrał 57 meczów na drugim roku z powodu trudnego sezonu, w którym COVID szalał w całej lidze. Jego trzeci sezon, w sumie 42 mecze, został zniszczony przez późną kontuzję kolana.

Hachimura rozegrał łącznie 30 meczów w tym sezonie i rozpoczął tylko dwa, ponieważ boryka się z powracającą kontuzją kostki. Daje to w sumie 177 z możliwych 292 gier, co daje 61 procent dostępności. To nie jest fantastyczne dla składu Lakers, który ma do czynienia z podatnym na kontuzje Anthonym Davisem i starzejącym się Lebronem Jamesem.

Warto przeczytać!  Fabrizio Romano potwierdził, że Cody Gakpo jest zainteresowany dołączeniem do Manchesteru United

(Zdjęcie: G Fiume/Getty Images)

Historycznie Rui ma 35,6 procent strzelców za trzy punkty, ale liczba, którą preferują Lakers, to jego statystyki łapania i strzelania, które w ciągu ostatnich trzech sezonów wynosiły 38 procent zza łuku. Warto zauważyć, że Hachimura znajduje się na 91. percentylu pod względem rzutów z gry ze środka dystansu w tym sezonie z wynikiem 7,3. Powala je z 44-procentowym klipem, ale od 10 do 16 stóp w tym roku ma upalne 53,4 procent, chociaż jest to niewielka próbka do wzięcia.

Niemniej jednak chęć i zdolność do wykonywania tych strzałów są dużym dobrodziejstwem dla Lakers. Dodanie kolejnego gracza, który może sam tworzyć rzuty, odciąży Lebrona i Davisa i jest kluczowe w fazie play-off. Był skuteczny na obręczy, strzelając ponad 80 procent z odległości do trzech stóp w ciągu ostatnich dwóch lat.

W defensywie trudniej jest ocenić Hachimurę, ponieważ jego drużyna była historycznie słaba na tym końcu parkietu w poprzednich latach – w pierwszych trzech sezonach była w dolnej połowie ligi pod względem oceny defensywnej. W tym roku Wizards mają ocenę obrony 113,3, gdy jest na parkiecie, co plasuje ich powyżej średniej ligi wynoszącej 114,6.

Warto przeczytać!  Seria pionierów ligi rugby: Penrith Panthers z 1967 roku

Na poziomie indywidualnym nigdy nie uzyskał średniej ponad kradzieżą lub blokiem gry w sezonie. Często zostaje pokonany przez mniejszych, szybszych graczy, ale radzi sobie z większymi skrzydłami. Jak wspomniano wcześniej, teoretycznie jest graczem „trójki i D” ze względu na swoje możliwości fizyczne, ale jego defensywne IQ i świadomość spadają od czasu do czasu. Czasami ma tendencję do bycia płaskostopiem, ale wiele dużych skrzydłowych w lidze może na to cierpieć. Być może gra wokół Lebrona Jamesa i Anthony’ego Davisa zachęci go do wysiłków na tym końcu parkietu, ale to się dopiero okaże.

Koszykówka

Teraz o tym, co to oznacza dla Lakers. Rezygnacja praktycznie z niczego pod względem graczy – Kendrick Nunn miał średnio 13,5 minuty w 39 meczach – i utrzymanie upragnionych wyborów w pierwszej rundzie 2027 i 2029 to wielkie zwycięstwo. Zdobywając potencjalnego startera lub, w najgorszym przypadku, faceta od rotacji kluczy, dyrektor generalny Rob Pelinka dobrze spisał się, zdobywając talent w tym składzie, mimo że nie posiadał wielu cennych aktywów do wymiany.

Hachimura jest zastrzeżonym wolnym agentem poza sezonem, ale według wszystkich doniesień Lakers planują odnowić z nim kontrakt. Do jakiej liczby to zupełnie inne pytanie. Trudno oszacować wartość potencjalnego przyszłego kontraktu dla 24-latka, ale rozwój w NBA nie przebiega liniowo. Niektórzy gracze rozwijają się wcześniej niż inni, a co znaczy, że Rui nie może nadal stać się bardzo dobrym skrzydłowym w tej lidze?

Po wymianie Lebron James zasugerował, że na horyzoncie jest więcej ruchów dla Lakers. Mając bilans zwycięstw i porażek 22-25 i zajmując 12. miejsce z Anthonym Davisem, który ma powrócić jeszcze w tym tygodniu, są o jeden mecz za rozstawionym na 10. -rozstawione LA Clippers.

Jeśli Pelinka może wykonać więcej transakcji podobnych do Hachimury i pomóc Lebronowi i AD w strzelaniu, to fani Lakers powinni żywić większe nadzieje na drugą połowę sezonu i, miejmy nadzieję, baraże.