Jak złożyć pomyślne roszczenie z tytułu wypadku samochodowego

Wypadki samochodowe mogą się zdarzyć zawsze, gdy jesteś na drodze. Chociaż możesz unikać większości niebezpiecznych sytuacji, wciąż są takie, których nie możesz uniknąć. Zawsze masz prawo domagać się odpowiedzialności i odszkodowania, gdy w wyniku wypadku Ty i wszyscy inni pasażerowie pojazdu odnieśli obrażenia. W tym artykule przyjrzymy się, jak możesz wymyślić roszczenie z tytułu wypadku samochodowego, które gwarantuje pokrycie obrażeń fizycznych i emocjonalnych, które będziesz musiał przejść w dłuższej perspektywie.

Statystyki wypadków samochodowych, które musisz znać

Według National Highway Traffic Safety Administration liczba ofiar śmiertelnych spowodowanych wypadkami drogowymi wzrosła w 2021 r. do 12%. To skłoniło sekretarza ds. transportu Pete’a Buttigiega do nazwania rosnącej liczby zgonów „kryzysem narodowym”.

Z drugiej strony Statista.com podał, że liczba obrażeń związanych z ruchem drogowym wzrosła o 500 000 w latach 2010-2019. Podczas gdy nadmierna prędkość i jazda pod wpływem alkoholu pozostają głównymi przyczynami obrażeń drogowych w Stanach Zjednoczonych, rozproszona jazda jest nadal główną przyczyną ofiar śmiertelnych na droga.

Biorąc pod uwagę te czynniki, każdy kierowca musi zdawać sobie sprawę, że może walczyć o odpowiednie odszkodowanie. Każdy stan w kraju ma przepisy opracowane specjalnie w celu ochrony osób, które musiały przejść przez trudny czas w wyniku kolizji drogowej.

Złożenie wniosku o odszkodowanie za wypadek samochodowy nie zawsze kończy się na korzyść wszystkich. Kierowcy oskarżeni o zaniedbanie i brawurową jazdę również zastrzegają sobie prawo do obrony i zmniejszenia swojej odpowiedzialności. Ważne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób możesz zwiększyć swoje szanse na zatwierdzenie roszczenia z tytułu szkód i obrażeń.

Zrozumienie procesu reklamacyjnego

Gdziekolwiek jesteś, bardzo ważna jest znajomość procesu składania wniosku o odszkodowanie z tytułu wypadku samochodowego. Pomaga to w poruszaniu się po wszystkich zawiłościach prawnych, przez które musisz przejść, aby uzasadnić wyższy pakiet odszkodowań. Oto kilka kroków, o których należy pamiętać, gdy uczestniczysz w wypadku samochodowym:

Wezwij służby ratunkowe i zbierz dowody

Natychmiast po wypadku ważne jest, aby zaczekać na przybycie służb ratowniczych. Zadzwoń pod numer 911 i opisz wypadek, a także zakres obrażeń odniesionych przez wszystkich. W tym momencie nie powinieneś dawać zbyt wiele, ale musisz powiedzieć służbom ratunkowym, aby działały szybko, zwłaszcza jeśli jest ktoś, kto jest uwięziony lub potrzebuje profesjonalnej pierwszej pomocy.

Musisz także zebrać szczegóły dotyczące miejsca zdarzenia. Zrób zdjęcia uszkodzeń i zapytaj pieszych i innych kierowców o to, co widzieli przed wypadkiem. Ich spostrzeżenia mogą dodać wiarygodności Twoim roszczeniom i udowodnić, że drugi kierowca działał niedbale. Dane te mogą być również bardzo pomocne, jeśli zdecydujesz się podjąć kroki prawne.

Gdy wszyscy zostaną zabezpieczeni, a policja przeprowadzi wstępne dochodzenie na miejscu zdarzenia, możesz odholować uszkodzony samochód do naprawy. Usługi holowania są uwzględnione w większości polis ubezpieczeniowych samochodu poprzez dodatek do pomocy drogowej. Inną opcją jest zażądanie zwrotu kosztów, jeśli pokrywasz koszty holowania pojazdu z własnej kieszeni.

Przez cały czas po kolizji należy gromadzić rachunki, zapisy i wyniki testów. Te dowody mogą pokazać firmie ubezpieczeniowej drugiej strony pełny zakres twoich obrażeń, szkód i strat finansowych. Musisz także monitorować swój stan zdrowia i sprawdzać, czy nie rozwijają się u Ciebie długoterminowe skutki wypadku. Mogą one obejmować przewlekły ból, a nawet stany psychiczne, takie jak depresja i bezsenność.

Ustal winę i złóż reklamację

Jeśli chodzi o wypadki samochodowe, kierowcy muszą rozumieć pojęcie winy. Obejmuje to identyfikację osoby lub kierowcy, który musi wziąć na siebie pełną odpowiedzialność za wypadek. Jeśli ponosisz winę, musisz pokryć rachunki medyczne i naprawy drugiej strony, a także inne zobowiązania. W przypadku, gdy wina leży po stronie drugiej strony, to ona będzie ponosić odpowiedzialność za obrażenia i szkody.

Jednak proces składania wniosku o odszkodowanie z tytułu wypadku samochodowego może być skomplikowany w zależności od tego, gdzie się znajdujesz. W Stanach Zjednoczonych opłaca się znać różnicę między stanami winy a stanami bez winy.

Stany awarii: Znane jako stany deliktowe, są to stany, w których kierowca odpowiedzialny za szkody musi zapłacić za szkody i obrażenia z własnej kieszeni lub za pośrednictwem swojego ubezpieczyciela. W przypadku, gdy ubezpieczyciel drugiej strony nie wypłaci żądanej kwoty, możesz złożyć pozew o pokrycie strat i kosztów prawnych, o ile koszty leczenia urazu osiągną określony próg. Stany błędów obejmują Alabamę, Luizjanę i Oklahomę.

Stany braku usterki: W stanach bez winy obie strony będą musiały zgłaszać roszczenia za pośrednictwem swoich ubezpieczycieli. Kierowcy w tych stanach są zwykle zobowiązani do uwzględnienia w swoich polisach ochrony przed obrażeniami ciała. Możesz nie być w stanie pozwać drugiej strony za obrażenia, chyba że są one poważne. Stany bez winy obejmują Florydę, Nowy Jork i Pensylwanię.

Aby mieć pewność, być może będziesz musiał sprawdzić przepisy dotyczące wypadków samochodowych w stanie, w którym brałeś udział w kolizji. Z tego będziesz mógł dowiedzieć się o kolejnych krokach, które musisz wykonać, aby otrzymać kwotę odszkodowania.

Umów się z rzeczoznawcą ubezpieczeniowym

Po wypadku agent ubezpieczeniowy drugiej strony może skontaktować się z Tobą i zadać pytania. Ich zadaniem jest ocena roszczeń, aby uzyskać dobry obraz tego, ile powinieneś otrzymać jako odszkodowanie. Jednak rzeczoznawcy ubezpieczeniowi mogą stosować szeroki wachlarz strategii, aby skłonić Cię do mówienia rzeczy, które zmniejszą ich odpowiedzialność i uzasadnią wypłatę, która nie obejmuje pełnego zakresu obrażeń.

Z tego powodu najlepiej nie podawać rzeczoznawcy zbyt wielu i zbyt szczegółowych informacji. Podczas

rozmowy z nimi, możesz powiedzieć rzeczy, które mogą zagrozić Twojemu roszczeniu. Twój likwidator może nawet wykorzystać twoje wyciągi do udowodnienia oszustwa ubezpieczeniowego, co może jeszcze bardziej skomplikować twoją sytuację. Zachowaj ostrożność, jeśli chodzi o kontakt z agentem ubezpieczeniowym.

Ważne jest również, aby udokumentować swoje obrażenia i wydatki, abyś mógł określić najlepszą kwotę do żądania od drugiej strony. W ten sposób możesz skupić się na uzyskaniu odszkodowania, którego potrzebujesz, bez względu na to, jak bardzo likwidator będzie próbował uregulować Twoje roszczenia niższą kwotą. Mimo to najlepiej nie kontaktować się z nimi bezpośrednio i poprosić prawnika, aby z nimi porozmawiał.

Zaakceptuj lub odrzuć ofertę

W przypadku wielu wypadków samochodowych, które skutkują drobnymi obrażeniami i szkodami, roszczenia można załatwić w ciągu kilku tygodni. Większość kierowców wolałaby zaakceptować każdą ofertę ubezpieczyciela, myśląc, że będzie ich to kosztować więcej, jeśli pozwolą, by sytuacja się przeciągała.

W poważniejszych przypadkach, gdy urazy i uszkodzenia mają trwały wpływ, kierowcy mają prawo odrzucić każdą ofertę pieniężną, jeśli uznają, że kwota nie pokrywa trudności, przez które musieli przejść. Jeśli byłeś zaangażowany w sytuację zagrażającą życiu, która spowodowała kalectwo lub uraz w wyniku lekkomyślności lub zaniedbania drugiego kierowcy, najlepszym rozwiązaniem byłoby złożenie pozwu.

Złożenie pozwu: jak wyjść zwycięsko

Jeśli brałeś udział w wypadku samochodowym, który spowodował poważne szkody fizyczne, emocjonalne i finansowe, równie dobrze możesz złożyć pozew, aby jak najlepiej wykorzystać sytuację. Jeśli masz solidne podstawy do podjęcia działań prawnych lub Twoja przyszłość jest zagrożona, oto kilka wskazówek, z którymi musisz się zapoznać:

Bądź ostrożny i racjonalny

Zanim w ogóle zdecydujesz się na adwokata, upewnij się, że nie przekazujesz nikomu zbyt wielu informacji, zwłaszcza jeśli rzecznik poprosi Cię o zgodę na nagranie. Ważne jest również, aby przejrzeć każdy dokument, który chcą, abyś podpisał.

Znajdź lokalnego prawnika zajmującego się wypadkami samochodowymi

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to znaleźć prawnika zajmującego się wypadkami samochodowymi, który ma doświadczenie w stanie, w którym zdarzył się wypadek. Podczas gdy każdy prawnik może zająć się sprawami sądowymi dotyczącymi wypadków samochodowych, potrzebujesz profesjonalisty, który ma imponujące osiągnięcia w tej dziedzinie. Ważne jest również, aby zatrudnić kogoś, kto rozumie lokalne przepisy, niezależnie od tego, czy jesteś w stanie winy, czy bez winy. Jeśli jesteś w Nevadzie, możesz sprawdzić Gina Corena & Associates, która ma doświadczenie w radzeniu sobie z wypadkami samochodowymi i kwestiami odpowiedzialności cywilnej w Las Vegas.

Zachowaj niski profil w Internecie

Przez cały proces musisz unikać robienia czegokolwiek, co mogłoby spowodować oddalenie pozwu. W takim przypadku najlepiej nie publikować postów na Facebooku ani Twitterze. Zespół prawny drugiej strony może przeszukiwać twoje profile w mediach społecznościowych w poszukiwaniu zdjęć i wszystkiego, co można wykorzystać wyrwane z kontekstu, aby obalić ból i cierpienie, przez które musisz przejść. Najlepiej byłoby zablokować konto do czasu wydania orzeczenia przez sąd.

Wypadki samochodowe mogą się zdarzyć w dowolnym czasie i miejscu, dlatego ważne jest, aby być przygotowanym na wypadek, gdybyś w nich uczestniczył. Skorzystaj z tego przewodnika, aby zabezpieczyć się w następstwie wypadku.

Post Jak złożyć pomyślnie roszczenie z tytułu wypadku samochodowego pojawił się jako pierwszy na Motorward.