Komedia napadowa Louisa Garrela „The Innocent”, proceduralny „The Night of the 12th” prowadzą we francuskich nominacjach do Cezarów

Komedia o napadzie Louisa Garrela The Innocent i wyreżyserowany przez Dominika Molla film proceduralny The Night of the 12th to filmy, które pobiją na tegorocznej ceremonii rozdania Cezarów, najważniejszej francuskiej nagrody filmowej.

The Innocent, w którym Garrel gra obok aktorki Tár Noemie Merlant i Roschdy Zem, zdobył 11 nominacji do Cezara, w tym dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera.

Moll’s The Night of the 12th, który, podobnie jak The Innocent, miał swoją premierę w Cannes w zeszłym roku, zdobył 10 nominacji do Cezarów, w tym dla najlepszego filmu.

Rise Cédrica Klapischa, opowiadający o tancerce baletowej (Marion Barbeau), która po kontuzji szuka nowej przyszłości w tańcu współczesnym, zdobył 9 nominacji do Cezara, podobnie jak Albert Serra Pacyfikacjathriller z udziałem Benoît Magimel jako moralnie kwestionowanego Wysokiego Komisarza na wyspie w Polinezji Francuskiej.

Warto przeczytać!  Klasyczny koncert dnia: Grim Reaper na First Avenue w Minneapolis 20 października 1987

Dramat Valerii Bruni Tedeschi Forever Young, dramat terrorystyczny Cedrica Jimeneza November, dramat rodzinny Full Time Erica Gravela i thriller prawniczy Alice Diop Saint Omer również zdobył wiele nominacji.

Garrel walczy o nagrodę dla najlepszego aktora Césara za rolę w Niewinny, u boku Jeana Dujardina za Listopad, Magimela za Pacyfikację, Vincenta Macaigne’a za Diary of a Fleeting Affair Emmanuela Moureta i Denisa Ménocheta za rolę inspirowaną Rainerem Wernerem Fassbinderem w filmie François Ozona Piotra von Kanta. Wśród nominowanych aktorek znaleźli się Laure Calamy za film Full Time, Juliette Binoche za główną rolę w filmie Emmanuela Carrère’a Between Two Worlds, Virginie Efira za Paris Memories Alice Winocour oraz Adèle Exarchopoulos za Zero Fucks Given w reżyserii Julie Lecoustre i Emmanuela Marre’a.

Warto przeczytać!  Nie żyje oryginalny perkusista Bachman-Turner Overdrive Robbie Bachman

O tytuł najlepszego filmu zagranicznego ubiegają się Trójkąt smutku Rubena Östlunda, EO Jerzego Skolimowskiego, Spisek w Kairze Tarika Saleha, hiszpański thriller Rodrigo Sorogoyena Bestie i Blisko Lukasa Dhonta.

Nominowani dla najlepszego reżysera to Garrel za The Innocent, Moll za The Night of the 12th, Jimenez za November, Klapisch za Rise i Serra za Pacifiction.

Tegoroczni nominowani zostali ogłoszeni online w środę. 24 lutego w Paryżu odbędzie się 48. ceremonia wręczenia Cezarów. Podczas tegorocznej ceremonii amerykański reżyser David Fincher otrzyma nagrodę za całokształt twórczości.

Francuska Akademia Césara niedawno głosowała za niedopuszczeniem do udziału w tegorocznej imprezie osób, które zostały oskarżone lub skazane za akty przemocy seksualnej lub seksistowskiej, chociaż osoby te nadal mogą zostać nominowane i zdobyć Cezara. Posunięcie to nastąpiło po tym, jak aktorka Forever Young, Sofiane Bennacer, znalazła się na wstępnej krótkiej liście Cezara w kategorii najlepszy nowicjusz. Później został usunięty po tym, jak wyszło na jaw, że został oskarżony o wielokrotne oskarżenia o gwałt i przemoc.

Warto przeczytać!  Si Litvinoff, producent „Mechanicznej pomarańczy” i „Człowieka, który spadł na ziemię”, zmarł w wieku 93 lat