AppleInsider może otrzymać prowizję partnerską od zakupów dokonanych za pośrednictwem łączy w naszej witrynie.
W momencie premiery komputer Macintosh był daleki od hitu, daleki od przystępności cenowej, a nawet daleki od pełnej funkcjonalności. Jednak ten oryginalny model odniósł sukces i na zawsze zmienił komputery nie tylko dla jego fanów, ale dla całego świata.
„Właśnie widzieliście kilka zdjęć Macintosha” — powiedział Steve Jobs podczas oficjalnej premiery Macintosha. Był na scenie w Flint Center w De Anza College w Cupertino we wtorek, 24 stycznia 1984 roku. „Teraz chciałbym osobiście pokazać ci Macintosha”.
Zaprezentowany przez niego Mac nie przypomina dzisiejszych maszyn. Miał mały, monochromatyczny monitor, blokową grafikę i rodzaj syntetyzowanego głosu, którego nie dałoby się teraz uzyskać nawet w zabawce. Jednak, co najważniejsze, w niczym nie przypominał komputerów z tamtych czasów.
„Aż do tego momentu”, napisał Steven Levy w swojej książce o komputerze Mac, „kiedy ktoś powiedział, że ekran komputera „zapalił się”, wymagana była licencja literacka. Pod koniec demonstracji zacząłem rozumieć, że były to rzeczy powinien wystarczyć komputer. Był lepszy sposób.
Levy był jednym z dziennikarzy, którzy otrzymali wczesną wersję demonstracyjną, gdy Apple zaprezentowało komputer Mac w październiku i listopadzie 1983 r. Było to częścią dwukierunkowego celu firmy, jakim było sprawienie, aby wszyscy mówili o komputerze Mac podczas jego premiery, ale także wszyscy byli w stanie uzyskać rację z dala.
Oprócz informowania dziennikarzy, Apple produkowało Maca i dostarczało go sprzedawcom. I były filmy. Możliwe, że zewnętrzna agencja informacyjna lub stacja postanowiła zająć się komputerem Mac, ale bardziej prawdopodobne jest to, że sam Apple nakręcił serię filmów, tak jak robi to dzisiaj.
Edycje ośmioczęściowej serii Evolution of a Computer pojawiają się i znikają na YouTube, chociaż w chwili pisania tego tekstu nie są dostępne. Wyglądają jak wczesny elektroniczny zestaw prasowy, a jeden z nich pokazał ówczesnego dyrektora generalnego, Johna Sculleya, nieumyślnie ujawniającego całe swoje podejście do komputerów.
„Wraz z Macintoshem stworzyliśmy niezwykle dobrze skoordynowany, bardzo skuteczny program marketingowy dla konsumentów, aby wprowadzić ten produkt” — mówi.
Błogosławić. Porównaj go z kimś innym w tych filmach, kimś, kogo natychmiast rozpoznasz. „Gramy o naszą wizję. I wolelibyśmy to zrobić niż tworzyć produkty„ ja też ”. Pozwól innym firmom to zrobić” – powiedział Steve Jobs.
Być może Jobs pożałowałby, że kiedy później Microsoft zrobił dokładnie to samo z Windowsem, a znacznie później, kiedy Google zrobił to z Androidem.
Ale jeśli byli kopiarzami, Jobs też nie był oryginałem. Nie wynalazł Macintosha, chociaż regularnie pozwalał ludziom w to wierzyć.
Jeff Raskin
Trzeba przyznać, że komputer Mac, którego dostaliśmy tamtego dnia w 1984 roku, nie byłby tym, czym był, gdyby nie Jobs. Na początek nie miałby myszy. „Nie mogłem znieść myszy” — powiedział Jef Raskin z Apple Owenowi W. Linzmayerowi w Apple Confidential 2.0. „Jobs ma 100 procent uznania za naleganie, aby mysz była na Macu”.
Jednak Raskin otrzymuje 100 procent uznania za rozpoczęcie projektu, zapoczątkowanie podstawowych pomysłów na to, co zrobi maszyna, i za nazwanie jej Macintosh. Zyskuje nawet uznanie za to, jak wypadła mysz, ponieważ pomimo jego upodobania do joysticka, to jego praca zaowocowała modelem z jednym przyciskiem, podczas gdy inni używają dwóch lub trzech.
Rozmawiając z High Tech Heroes około 1987 roku, Raskin wyjaśnił, że był stałym bywalcem zakładu Xerox PARC — „Miałem honorowe krzesło z pufą [there]” — na długo przed pamiętną wizytą Steve’a Jobsa pod koniec 1979 roku.
„Mieli tę mysz z trzema przyciskami i nie mogłem śledzić, który przycisk jest który. Kiedy więc zacząłem tworzyć projekt Macintosh… Zdałem sobie sprawę, że wszystko, co musisz zrobić, możesz zrobić za pomocą jednego przycisku myszy. Trochę czasu zajęło mi przekonanie ludzi, że to możliwe”.
Jef Raskin, który zmarł w 2005 roku, nie zawsze dokładnie opowiadał o tym, jak powstał Macintosh, ale wiosną lub we wrześniu 1979 roku rozmawiał z prezesem Apple, Mikiem Markkulą. Albo Raskin od razu wpadł na pomysł na Macintosha, albo najpierw odrzucił prośbę Markkuli o pracę nad maszyną do gier.
Cokolwiek to było, mówi w wywiadzie dla High Tech Heroes, że myślał o przyszłości Apple.
„Projekty, które były w trakcie prac, to Apple III i Lisa. I [told Markkula that] Myślałem, że Apple III nie ma zaplecza technicznego, by przenieść nas w przyszłość… a Lisa będzie za droga i za wolna. Zaproponowałem więc rzecz, którą nazwałem Macintosh”.
Jabłko V
Mimo że firma pracowała wówczas nad Apple III, Raskin uważał, że nazwa Macintosh to tylko kod, a ostateczna maszyna będzie nazywać się Apple V. Miała to być prostsza maszyna niż poprzednie komputery Apple, a przynajmniej chodziło o to, jak łatwo było go używać.
„Nie miało być gniazd na urządzenia peryferyjne, aby klienci nigdy nie musieli zaglądać do wnętrza maszyny” — powiedział. Zaproponował maszynę typu „wszystko w jednym”, która miała grafikę bitmapową – tak, aby na ekranie mógł wyświetlać dowolny obraz, nie tylko znaki podobne do DOS-a – aw 1979 roku planował sprzedać ją za 500 dolarów. To równowartość dzisiejszych 1920 USD, czyli mniej niż koszt 27-calowego iMaca.
Raskin wyobrażał sobie również, że maszyna będzie dostępna przed Bożym Narodzeniem 1981 roku. Zamiast tego została uruchomiona w styczniu 1984 roku i trafiła do sprzedaży za 2495 USD lub 6695 USD w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze.
Co wydarzyło się pomiędzy
Pomiędzy pomysłem Raskina a wysyłką Maca pojawił się Steve Jobs. I przydarzył się też John Sculley. Steve Jobs, który początkowo lekceważył projekt Mac jako nieważny, zmienił zdanie, gdy został usunięty z projektu Apple Lisa.
Jednym z powodów, dla których został usunięty, było to, że odwiedził teraz Xerox PARC i naciskał na zmianę Lisy, aby bardziej przypominała maszyny, które tam widział. Wciąż o tym myślał, a Macintosh był tym małym projektem, o który nikt w zarządzie Apple nie dbał, więc się odnaleźli.
To było pod koniec 1980 lub na początku 1981 roku, kiedy Jobs naprawdę przejął projekt Maca – a potem stopniowo usuwał Raskina, aż twórca Maca zrezygnował w marcu 1982 roku.
Bez wątpienia to niesprawiedliwe, że Raskinowi nie udało się zdobyć uznania za Macintosha i niewątpliwie prawdą jest, że Jobs na to nie zasłużył. Jednak Raskin dostał kolejną szansę na zastosowanie swoich pomysłów w praktyce i stworzył Canon CAT.
CAT był porażką, podczas gdy Mac odniósł ogromny sukces.
Co stało się później
Premiera Macintosha była ogromnym sukcesem marketingowym i reklamowym, więc być może Sculley miał rację. Początkowo nie był wielkim hitem, jeśli chodzi o bycie wizjonerskim produktem, ponieważ miał tylko wizję. Z oryginalnym Macintoshem nie można było wiele zrobić, więc może Jobs się mylił.
Jednak obaj mężczyźni podnieśli cenę. Jobs, żądając wyższych specyfikacji, a następnie Sculley, wydając 78 mln USD (obecnie 209 mln USD) na marketing — a następnie starając się odzyskać to wszystko tak szybko, jak to możliwe.
Tak więc oryginalny Mac, który pojawił się na rynku 24 stycznia 1984 roku, był ciężką i bardzo kosztowną maszyną. Mimo to przekształcił przemysł komputerowy i ostatecznie naprawdę zmienił świat.
Możesz prześledzić historię ekranu, na którym to czytasz, aż do pierwszego Macintosha. A na tym twoim ekranie możesz obejrzeć coś jeszcze z wprowadzenia Maca.
Apple z 1984 roku i Apple, które stworzyło Macintosha, stworzyło również jedną z najsłynniejszych reklam ze wszystkich. Został wyemitowany w telewizji podczas Super Bowl dwa dni wcześniej, a Jobs pokazał go ponownie w ramach premiery.
Tim Cook tweetuje o 35-leciu Maca w 2019 roku
Od tego czasu komputer Mac przeszedł ogromną zmianę polegającą na działaniu na Apple Silicon. To naprawdę ogromna zmiana, ale zrobiono to tak dobrze, że łatwo zapomnieć, jaki wysiłek musiało to wymagać od Apple.
I pomimo wszystkich zmian, wszystkich ulepszeń, wszystkich postępów w latach od 1984 roku, Mac to wciąż Mac.
Kiedy został wprowadzony na rynek, był klapą, ale Macintosh miał tyle racji, że naprawdę zmienił świat. W końcu.