„Niedoceniane” miasto nr 1 na świecie według 175 ekspertów ds. podróży: To „nowe gorące miasto”

Nowy Jork, Paryż i Tokio mogą znajdować się na Twojej podróżniczej liście życzeń, ale jest wiele miast, które nie otrzymują wystarczającej liczby kredytów i są warte odwiedzenia. Niedoceniane miasta mają swoje zalety — często mogą być mniej zatłoczone, tańsze i równie interesujące.

Jako dziennikarz podróżniczy od ponad 20 lat, zapytałem ostatnio 175 entuzjastów podróży, ekspertów i agentów o to, jakie miasto jest ich zdaniem najbardziej niedoceniane do odwiedzenia. Najpopularniejsza odpowiedź była zaskakująca: Bolonia, Włochy.

„Bolonia bardzo się rozwija i ma szansę stać się nowym gorącym włoskim miastem do odwiedzenia” — mówi Tom Marchant, założyciel luksusowej firmy podróżniczej Black Tomato. „A jako ojczyzna makaronu bolońskiego jest mekką smakoszy”.

Bolonia: Nowe „gorące” miasto do odwiedzenia

Liczne przydomki Bolonii — La Rossa („Czerwona” od dachów pokrytych czerwoną dachówką), La Dotta („Uczony” od starożytnego uniwersytetu w Bolonii) i najsłynniejsza La Grassa („Gruba” od jej bogata kuchnia) — opisz najlepsze części miasta.

Ulica w Bolonii z wieżą Asinelli w centrum

Aleksander Spatari

Oto trzy najważniejsze powody, dla których warto umieścić Bolonię na liście podróży w tym roku:

1. Scena kulinarna nie ma sobie równych.

“[Bologna] prawdopodobnie ma najlepszą scenę kulinarną w całych Włoszech” – mówi Jeff Miller, bloger podróżniczy w Our Passion for Travel.

Miłośnicy jedzenia mogą odkrywać miejskie targowiska na świeżym powietrzu i ukryte pastifici (sklepy z makaronem) oraz odwiedzać restauracje, które stworzyły ulubione dania, takie jak pasta Bolognese i Tortellini.

Możesz także spędzić dzień w FICO Eataly World (znanym również jako „Disney World of Food”), bolońskim parku rozrywki o powierzchni 20 akrów, w całości poświęconym kuchni włoskiej.

Powiększ ikonę Strzałki skierowane na zewnątrz

Rynki spożywcze w Bolonii często wylewają się na ulice. Produkty, sery i wino od lokalnych rolników można kupić w całym mieście.

Gary Yeowell | Kamień | Obrazy Getty’ego

Lub wybierz się na jednodniową wycieczkę do regionu Emilia-Romania, gdzie narodziła się włoska gastronomia.

„Bolonia ma świetny dostęp do Modeny i Parmy, w obu ze słynnymi produktami [like Modena prosciutto and Parmigiano-Reggiano] ich imieniem” – mówi David Hawkraven, właściciel Designed Travel.

Hawkraven często wysyła podróżników do lokalnych gospodarstw, gdzie mogą spróbować prosciutto z Modeny — rzadko spotykanego w USA — lub dowiedzieć się o delikatnym procesie powstawania autentycznego octu balsamicznego.

2. Jego architektura i historia dorównują innym włoskim miastom.

Bolonia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na swoje portyki lub łukowate chodniki o długości 60,5 km.

Znajduje się tu również 24 średniowiecznych kamiennych wież, w tym najbardziej charakterystyczny punkt Bolonii, Dwie Wieże.

Powiększ ikonę Strzałki skierowane na zewnątrz

Portyki w Bolonii są często pokryte dekoracyjnymi kafelkami lub malowidłami.

Fotografia Juliana Elliotta | Kamień | Obrazy Getty’ego

Ann-Marie Cahill, pisarka podróżnicza, mówi, że wspinaczka na Wieżę Asinelli, jedną z Dwóch Wież, które są otwarte dla publiczności, jest dokładnie tym, od czego powinni zacząć miłośnicy historii.

Sugeruje również odwiedzenie niedokończonej bazyliki San Petronio i zwiedzanie rzymskich ruin, które znajdują się pod bolońską biblioteką (można je również obejrzeć przez szklane podłogi biblioteki).

3. Jest wygodny i dostępny.

Zdaniem Marchanta Bolonia jest „całkowicie dostępna pieszo”, co pozwoli zaoszczędzić na kosztach wynajmu samochodu. Jeśli chcesz skorzystać z transportu publicznego, jest autobus miejski z biletami już od 1,30 €.

Marchant mówi, że miejscowi są przyjaźni, a miasto ogólnie bezpieczne, co czyni je wygodnym miejscem na wakacje. Według wyszukiwarki turystycznej KAYAK przeciętny pokój hotelowy kosztuje mniej niż 200 USD za noc przez osiem miesięcy w roku.

Znajduje się w północnych Włoszech, wygodnie jest podróżować z Bolonii do innych włoskich hot spotów. To tylko około 70 mil od Florencji, 95 mil od Wenecji i 135 mil od Mediolanu.

Mimo to miasto jest celem samym w sobie.

Nie przegap:

Chcesz być mądrzejszy i odnosić większe sukcesy ze swoimi pieniędzmi, pracą i życiem? Zapisz się do naszego nowego newslettera tutaj