Podobno USA i Niemcy przygotowują się do wysłania czołgów na Ukrainę

Niemcy i Stany Zjednoczone podobno wyślą czołgi na Ukrainę, aby pomóc temu krajowi odeprzeć rosyjską inwazję.

Chociaż nie ma oficjalnego potwierdzenia z Berlina lub Waszyngtonu, ukraiński urzędnicy świętowali to, co według nich było potencjalnym przełomem.

„Kilkaset czołgów dla naszych załóg czołgów – najlepszych załóg czołgów na świecie. Oto, co stanie się prawdziwym
uderzając pięścią demokracji w autokrację z bagna” – napisał w Telegramie Andrij Jermak, szef administracji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Mówi się, że administracja prezydenta USA Joe Bidena jest gotowa do zatwierdzenia wysłania czołgów M1 Abrams, podczas gdy Niemcy przygotowują się do wysłania czołgów Leopard 2.

Niemiecka decyzja dotyczy co najmniej jednej kompanii czołgów Leopard 2, poinformował magazyn Der Spiegel. Jedna kompania składa się zazwyczaj z 14 czołgów.

Warto przeczytać!  Dwie osoby zabite, cztery ranne w pożarze fabryki ropy naftowej w pobliżu Irkucka w Rosji – władze

Oczekuje się również, że Berlin ogłosi, że zatwierdzi wniosek Polski o przekazanie Ukrainie wyprodukowanych w Niemczech czołgów Leopard 2.

We wtorek polski premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polacy – i inni zachodni sojusznicy, których nie zidentyfikował – już szkolą ukraińskich żołnierzy na lampartach w Polsce.

Kijów od miesięcy apeluje do krajów zachodnich o wysłanie czołgów, które zapewnią jego siłom siłę ognia i mobilność, które, jak ma nadzieję, będą w stanie przebić się przez rosyjskie linie obronne i odzyskać terytorium okupowane przez Rosję.

Czytaj więcej:
Czym jest czołg bojowy Leopard 2?

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Niemcy wyślą czołgi na Ukrainę?

Ostrożne posunięcie Niemiec może spowodować dalszą eskalację Moskwy

Warto przeczytać!  Elon Musk zwalnia prawnika Twittera za tuszowanie sprawy Huntera Bidena

Socjaldemokratyczna partia kanclerza Niemiec Olafa Scholza powstrzymywała się od tego ruchu, obawiając się, że może to spowodować dalszą eskalację Moskwy.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że rozmieszczenie zachodnich czołgów wywoła „jednoznacznie negatywne” konsekwencje.

Niemieckie Leopardy, używane przez armie w całej Europie, są powszechnie uważane za najlepszą opcję, ponieważ są dostępne w dużych ilościach oraz łatwe w rozmieszczeniu i utrzymaniu.

Tymczasem amerykański M1 Abrams jest uważany za mniej odpowiednią opcję ze względu na duże zużycie paliwa i trudności w utrzymaniu, ale posunięcie w celu dostarczenia czołgów wydaje się mieć na celu ułatwienie Niemcom, które wezwały do ​​zjednoczenia frontu wśród sojuszników Ukrainy, aby umożliwić dostawę lampartów.

Urzędnicy podobno powiedzieli, że czołgi prawdopodobnie zostaną pozyskane za pośrednictwem funduszu Ukraińskiej Inicjatywy Wspierania Bezpieczeństwa (USAI), w procesie, który może zająć miesiące, a nawet lata, zanim czołgi zostaną dostarczone.

Warto przeczytać!  Jak ormiańskie lobby kupuje nadużycia na całym świecie

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Wielka Brytania wyśle ​​czołgi na Ukrainę

Wielka Brytania wyśle ​​czołgi Challenger 2

Na początku tego miesiąca Wielka Brytania ogłosiła wysłałby eskadrę 14 czołgów Challenger 2 na Ukrainę “w nadchodzących tygodniach”.

Pojawia się po wyłącznym ujawnieniu Sky News Wielka Brytania rozważała zaopatrzenie Ukrainy w brytyjskie czołgi.