Poseł Katter, jeśli zabierzesz węgiel, zbankrutujesz ten kraj.

poseł Hon Bob Katter
Pan BOB KATTER poseł
(Członek z ramienia Kennedy’ego): Zgadzam się z moim kolegą co do konieczności powstrzymania wykładniczego wzrostu CO2. Nie zgadzam się z kolegą w sprawie likwidacji węgla. Jeśli mój szanowny kolega poważnie uważa, że ​​ten kraj może obejść się bez węgla, to pozwolę sobie zauważyć, że mamy tylko trzy produkty eksportowe: rudę żelaza, węgiel i gaz. Oddaliśmy gaz, więc nic z tego nie mamy. Wszystkie te rzeczy są warte ponad sto miliardów dolarów. Kolejne pozycje na liście to być może złoto, bydło i aluminium, warte około 15 miliardów dolarów – w każdym razie były to moje ostatnie poszukiwania. Mamy więc wielką trójkę i nic więcej. Ten Dom oddał jednego z nich za darmo. Oddawał cały gaz za 6 centów za sztukę. Teraz odkupujemy własny gaz po 49 USD za sztukę. Mówię z autorytetem, ponieważ byłem ministrem ds. kopalń i energii w największym wówczas stanie górniczym w Australii — Queensland.

Panie Marszałku, jeśli zabierzecie węgiel, to zbankrutujecie ten kraj. Zacznijcie wybierać szpitale, które zamierzacie zamknąć – po prostu je wybierzcie – bo nie ma na to pieniędzy. Już w Queensland, ponieważ nie mają pieniędzy, zamknęli, po raz pierwszy od 110 lat, usługi ambulatoryjne. To w Queensland, gdzie ciągle otwieraliśmy kopalnie węgla.

Tu jest druga kwestia. Von Clausewitz w najlepszej książce o wojnie, jaką kiedykolwiek napisano, powiedział, że jeśli towary nie przekraczają granic, zrobi to broń. Jeśli myślisz, że maleńki, 24-milionowy kraj, będący Anglo-Europejczykiem, w środku Azji powie Chinom i Indiom, że nie mogą mieć węgla, cóż, kolego, prosisz o kłopoty — duże kłopoty. I pewnie nie czytałeś zbyt wielu książek historycznych — mogę ci to powiedzieć!

Ustępując miejsca twojemu punktowi widzenia: z pewnością, jeśli zamierzasz puścić węgiel, mówisz, że wszystkie stacje muszą być stacjami dla helikopterów, co zmniejsza o połowę ilość węgla? Z pewnością ruszyłeś tyłek i upewniłeś się, że twoje elektrownie węglowe w Australii zostaną przebudowane? Musisz to zrobić – i nie jestem tutaj patriotą – w North Queensland, ponieważ mamy całą wodę. Błogosławię nową minister środowiska i wody, Tanyę Plibersek, ponieważ powiedziała mi nazwę używanych glonów. Michael Kelly, który był wybitnym pastorem w tym miejscu, jakiś czas temu opowiadał się za wykorzystaniem alg. Jeśli masz ogromny obszar ziemi i dużo wody, możesz wykorzystać wszystkie emisje z elektrowni węglowej i przekształcić je w dochodowy produkt. Nie wierzmy więc, że węgiel jest wielkim złem, kiedy tak naprawdę można ten węgiel zamienić w jedzenie za pomocą glonów. Wielki orędownik środowiska i walki ze zmianami klimatycznymi jest nie mniej osobą niż minister, a wielcy orędownicy patrzą teraz, gdzie są odpowiedzi. Ale okaleczenie Australii i doprowadzenie Australii do bankructwa nie jest odpowiedzią. A prowokowanie walki z Chinami i Indiami jest po prostu aktem imbecyla, szczerze mówiąc.