Prawie 2000 dzieci było wykorzystywanych seksualnie przez członków katolickiego duchowieństwa i zakonów, wynika z dochodzenia Illinois AG

Home Aktualności Prawie 2000 dzieci zostało wykorzystanych seksualnie…

Sprawiedliwość karna

Prawie 2000 dzieci było wykorzystywanych seksualnie przez członków katolickiego duchowieństwa i zakonów, wynika z dochodzenia Illinois AG

Wieża kościoła katolickiego Corpus Christi w czerwcu 2021 r. W Galesburgu w stanie Illinois. Zdjęcie: Shafkat Anowar/Associated Press.

Według raportu opublikowanego we wtorek przez prokuratora generalnego stanu Illinois Kwame Raoula, co najmniej 1997 dzieci było wykorzystywanych seksualnie przez 451 katolickich duchownych i braci zakonnych w Illinois w latach 1950-2019.

Według komunikatu prasowego z 23 maja podsumowującego raport prokuratora generalnego na temat wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchowieństwo katolickie w Illinois, liczba sprawców przyćmiewa liczbę 103 udokumentowanych sprawców wykorzystywania seksualnego dzieci, które wcześniej znajdowały się na liście katolickich diecezji stanu Illinois.

Associated Press, Chicago Tribune i New York Times również mają relacje.

Według New York Times bracia religijni, o których mówi się, że dopuszczają się nadużyć, są odpowiedzialni przede wszystkim przed niezależnymi zakonami, a nie przed lokalnymi diecezjami. Uważa się, że żaden z wymienionych sprawców nie jest nadal aktywny w służbie; uważa się, że co najmniej 330 z nich zmarło.

Według Chicago Tribune liczba ofiar w Illinois jest wyższa niż liczba wymieniona w wybuchowym raporcie ławy przysięgłych z Pensylwanii z 2018 r., w którym stwierdzono, że ponad tysiąc dzieci-ofiar było wykorzystywanych przez ponad 300 księży.

Śledczy Raoula przejrzeli ponad 100 000 stron dokumentów diecezjalnych, przeprowadzili wywiady z przywódcami diecezji i otrzymali ponad 600 poufnych kontaktów od ocalałych. Śledczy nagrali wywiady z ocalałymi i sporządzili szkice relacji narracyjnych.

„Narracje osób, które przeżyły, pokazują niepokojący wzorzec, w którym kościół nie wspiera ofiar, ignoruje lub tuszuje doniesienia o nadużyciach, a osoby, które przeżyły, są ponownie represjonowane przez kościół, gdy zgłosiły się, by zgłosić, że były wykorzystywane” – czytamy w komunikacie prasowym. „Wielokrotnie urzędnicy kościelni przedkładali reputację instytucji nad ochronę dzieci”.

We wstępie do raportu napisano, że okno do wszczęcia postępowania karnego lub pozwu cywilnego często zamyka się, zanim osoby, które przeżyły, zgłaszają się, pozostawiając tych, którzy przeżyli, z niewielkimi środkami odwoławczymi.

„Ci sprawcy mogą nigdy nie zostać pociągnięci do odpowiedzialności przed sądem, ale wymieniając ich tutaj, intencją jest zapewnienie publicznej rozliczenia i miary uzdrowienia ocalałych, którzy od dawna cierpią w milczeniu” – powiedział Raoul w komunikacie prasowym.

Śledztwo rozpoczęło się w 2018 roku pod kierownictwem poprzedniczki Raoula, Lisy Madigan.

Archidiecezje stanu Illinois we wspólnym oświadczeniu poinformowały, że dokonały przeglądu swojej polityki i wprowadziły zmiany w wyniku dochodzenia. Zgodnie z komunikatem prasowym prokuratora generalnego przyjęli jednolite zasady w celu poprawy postępowania w przypadku domniemanego wykorzystywania seksualnego dzieci.

Kardynał Blase Cupich powiedział w oświadczeniu, że Archidiecezja Chicago przyjęła politykę i programy mające na celu „zajęcie się plagą wykorzystywania seksualnego dzieci i wspieranie ofiar” w 1992 roku, według Chicago Tribune.