Prezydent Brazylii mówi, że ONZ zorganizuje konferencję klimatyczną w Brazylii w 2025 roku

SAO PAULO — prezydent Brazylii ogłosił w piątek, że Organizacja Narodów Zjednoczonych wybrała jego kraj na gospodarza konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu w 2025 r., chociaż światowy organ nie potwierdził jeszcze publicznie tej decyzji.

Prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva powiedział, że Brazylia zorganizuje konferencję, znaną jako COP 30, w mieście Belem, w stanie Para, w sercu brazylijskiego lasu deszczowego. Miejsce odzwierciedla zamiar Luli zwrócenia uwagi na region Amazonii.

Gospodarzem ostatniej konferencji klimatycznej był Egipt w Sharm el-Sheikh, a tegoroczna odbędzie się w Dubaju.

„To będzie zaszczyt dla Brazylii powitać przedstawicieli z całego świata w stanie w naszej Amazonii” – powiedział Lula w filmie opublikowanym na swoich kanałach społecznościowych. „Byłem na COP w Egipcie, Paryżu, Kopenhadze i wszyscy mówią o Amazonii. Więc powiedziałem: „Może pojedziemy tam, żebyś zobaczył, jaka jest Amazonka?” ”

Minister spraw zagranicznych Brazylii, Mauro Vieira, mówi w nagraniu wideo, że decyzja została podjęta w ONZ 18 maja. ONZ nie potwierdziła jeszcze miejsca.

Za tydzień Lula ogłosi, że zarządzanie środowiskiem w jego administracji spotkało się z przeciwnościami ze strony brazylijskiego kongresu. Ustawodawcy zdecydowaną większością głosów zatwierdzili środek, który osłabił władzę ministerstwa środowiska nad budownictwem na obszarach leśnych i przybrzeżnych, a także innymi inwestycjami.

Również w tym tygodniu kongres debatuje, czy państwowemu gigantowi naftowemu należy zezwolić na odwierty u wybrzeży Amazonii w stanach Amapa i Para.

Prawa autorskie © 2023 The Washington Times, LLC.