Sędzia wydaje się być gotowy do otwarcia pozwu ocalałego Jeffreya Epsteina przeciwko JPMorgan setkom potencjalnych ofiar w pozwie zbiorowym

Rząd umieścił to zdjęcie Jeffreya Epsteina stojącego przed swoim samolotem Gulfstream jako dowód podczas zeznań jego byłego pilota podczas procesu Ghislaine Maxwell. (Zdjęcie za pośrednictwem Departamentu Sprawiedliwości)

Sędzia federalny pojawił się w piątek, aby pozwolić ocalałej Jeffreyowi Epsteinowi, aby setki jej rówieśników dołączyły do ​​jej pozwu oskarżającego JPMorgan Chase o „współudział” w programie handlu ludźmi zmarłego drapieżnika.

„Nie ma sprawy bardziej godnej certyfikatu klasowego niż ta” – powiedziała adwokat Sigrid McCawley w sądzie w piątek.

Starszy sędzia okręgowy USA, Jed Rakoff, zwrócił się do prawnika JPMorgan, że zbrodnie Epsteina w dużej mierze nie zostały zakwestionowane przez bank.

„Nie kwestionujecie, że pan Epstein był od dawna zaangażowany w przedsięwzięcie związane z handlem ludźmi w celach seksualnych, które obejmowało niezliczone młode kobiety i wymagało pieniędzy, aby to zadziałało” – powiedział Rakoff, długoletni krytyk Wall Street w czasie kryzysu finansowego w 2008 roku.

Rakoff zauważył również, że JPMorgan nie kwestionuje, że źródłem tych pieniędzy był bank.

Podsumowując, powiedział Rakoff, pozew ocalałego wydaje się „z łatwością spełniać” wymagania certyfikacji klasowej. Jedynym pozostałym pytaniem, dodał sędzia, było to, czy bank świadomie czerpał korzyści z programu handlu ludźmi w celach seksualnych.

Pozwy zbiorowe muszą spełniać i wykazywać cztery wspólne cechy: liczebność, czyli posiadanie wystarczającej liczby powodów; wspólność, tj. w kwestiach prawnych i faktycznych; typowość, tj. zawierająca podobne argumenty prawne; i adekwatności, tj. spełniania wspólnych interesów.

Jeśli chodzi o pierwszy wymóg, mówią ci, którzy przeżyli, liczebność jest oczywista.

„Jeffrey Epstein przejdzie do historii jako najbardziej bezczelny i seryjny przestępca seksualny na świecie, który z pomocą żądnego pieniędzy banku JPMC prowadził trwającą od dziesięcioleci operację handlu ludźmi i zniszczył życie dosłownie setek młodych kobiet ” – napisał pełnomocnik ocalałego we wstępnym uzasadnieniu ich wniosku. „Kluczowym elementem, który pozwolił Jeffreyowi Epsteinowi popełniać te przestępstwa przez lata, był dostęp do mnóstwa gotówki z banku, który dokładnie wiedział, co robi, i pomógł mu uniknąć kontroli organów regulacyjnych, aby bank mógł przejąć kontrolę. JPMC było tajną bronią Epsteina, która umożliwiła dziesięciolecia wykorzystywania seksualnego i handlu ludźmi”.

Od czasu złożenia pozwu pod koniec zeszłego roku, pozew przeciwko JPMorgan był prowadzony przez jednego anonimowego powoda: Jane Doe, która postawiła alarmujące zarzuty przeciwko najwyższym rangą urzędnikom banku. Doe oskarżyła swojego byłego dyrektora wyższego szczebla, Jesa Staleya, o napaść na tle seksualnym, a jej pozew szczegółowo opisuje niektóre z 1200 e-maili, które Staley wymienił z Epsteinem w ciągu czterech lat. Staleyowi nie postawiono żadnych zarzutów karnych.

JPMorgan złożył osobny pozew przeciwko Staleyowi, twierdząc, że „ukrywał swoje osobiste działania” z Epsteinem przed bankiem. Staley kierował działami finansów osobistych i inwestycji banku podczas swojej kadencji.

Adwokat ocalałych twierdzi, że wiedza o planie Epsteina była jeszcze wyższa.

Epstein był klientem JPMorgan w latach 1998-2013, a pozew twierdzi, że najwyżsi urzędnicy JPMorgan, aż do dyrektora generalnego Jamiego Dimona, świadomie czerpali zyski z jego handlu seksualnego. W 2008 roku Epstein został zarejestrowanym przestępcą seksualnym po tym, jak przyznał się do nakłaniania nieletniej do prostytucji, a pozew osoby, która przeżyła, twierdzi, że Dimon przejrzał jego konto kilka miesięcy później. Epstein pozostał klientem jeszcze przez pięć lat, zanim JPMorgan zerwał z nim więzi.

Na dziś zaplanowano również przesłuchanie Dimona w tej sprawie.

Sędzia Rakoff zasygnalizował, że postara się wydać orzeczenie do 20 czerwca.

Masz wskazówkę, którą powinniśmy znać? [email protected]