Ta mapa pokazuje miejsca, w których nikt nie mieszka we Francji

Niesamowita mapa pokazuje obszary, w których ludzie zwykle nie przebywają we Francji. Na podstawie oficjalnych statystyk INSEE potwierdza, że ​​gęstość zaludnienia różni się znacznie w zależności od regionu.

Znaliśmy „białe strefy” i „przekątną pustki”, oto mapa Francji ziemi niczyjej. Z ponad 67 milionami mieszkańców (68 milionów na dzień 1 stycznia 2023 r.) i łączną powierzchnią 543 940 km² (dla Francji metropolitalnej), Francja ma gęstość przekraczającą 106 mieszkańców na kilometr kwadratowy. Jednak rozmieszczenie ludności nie jest jednolite i pomimo postępującej urbanizacji Francja nadal posiada rozległe obszary niezamieszkane. Mapa, opublikowana przez Zeste de Savoir na Twitterze, potwierdza to, pokazując obszary, na których nikt nie mieszka we Francji.

Na tej mapie każda zielona kropka odpowiada 1 km² bez mieszkańców. Nieuchronnie spodziewaliśmy się znaczących różnic między dużymi miastami i niektórymi terytoriami z wielu powodów. Ta mapa oparta na danych Insee/Filosofi z 2027 r. podważa jednak niektóre przyjęte koncepcje. Logicznie rzecz biorąc, znacznie mniej ludzi spotkamy na terenach górskich (Alpy, Pireneje, Masyw Centralny czy nawet Wogez i Jura), a także w lasach Landes czy na dużej części Korsyki.

Warto przeczytać!  Obsada The Last Of Us przedstawia łamiącą serce scenę premierową

Mapuj strefy bez mieszkańców
Zielony kwadrat? Nikt nie żyje na ułamku kilometra kwadratowego. © Zest wiedzy / Twitter

Alpy, Pireneje, las Landes i północno-wschodnia dzielnica

Wyróżnia się również duża północno-wschodnia dzielnica Francji, jak w Mozie (Grand Est), gdzie znajduje się również sześć gmin bez mieszkańców (według INSEE, dane z 2019 r.). Wsie te należą do tych zniszczonych podczas I wojny światowej. Są to Beaumont-en-Verdunois, Bezonvaux, Cumières-le-Mort-Homme, Fleury-devant-Douaumont, Haumont-près-Samogneux i Louvemont-Côte-du-Poivre. Zwróć uwagę, że w Drôme są też wioski liczące 1 (Rochefourchat) lub 2 mieszkańców (La Bâtie-des-Fonds).

Z drugiej strony przekątna próżni nie pojawia się wyraźnie i można to wytłumaczyć kilkoma przyczynami. W tym szerokim pasie terytorium rozciągającym się od Mozy do Landów gęstość zaludnienia jest stosunkowo niska w porównaniu z resztą Francji. Jednak, jak wyjaśnił autor mapy, nie jest ona pozbawiona mieszkańców i lepiej rozumiemy, dlaczego niektórzy wolą mówić o „przekątnej o niskim zagęszczeniu”.

Warto przeczytać!  Oferty komputerów do gier w Czarny piątek 2022: zestawy do gier Stellar RTX z serii 30 za mniej

Nie zdziw się, jeśli na mapie nie pojawi się zielony pasek. Musimy też liczyć się z nieścisłościami danych – precyzuje autor mapy. Dotyczy to również wybrzeży lub wybrzeży morskich, czasami zielonych, gdy są zamieszkane. W sumie nieco ponad 32% terytorium wydaje się niezamieszkane.

Mapa gęstości zaludnienia Francji
© Zest wiedzy / Twitter

Na innej mapie zaproponowanej przez stowarzyszenie Zeste de Savoir widać gęstość zaludnienia. Zielone, jasnozielone i żółte kropki oznaczają obszary bardzo słabo zaludnione lub puste. I odwrotnie, w przypadku obszarów gęsto zaludnionych zmierzamy w kierunku koloru pomarańczowego i czerwonego.