„To szaleństwo”: Kalifornia radzi sobie z trzecią masakrą w ciągu 8 dni

MONTEREY PARK, Kalifornia –

W następstwie najgorszej masakry w historii hrabstwa Los Angeles, gubernator Kalifornii spotykał się z ofiarami postrzałów w szpitalu, kiedy został odciągnięty i poinformowany o masowej strzelaninie na drugim końcu stanu.

Wiadomość, że bandyta zabił siedem osób na farmach grzybów w malowniczym nadmorskim odcinku północnej Kalifornii, pojawiła się zaledwie kilka godzin po tym, jak gubernator Gavin Newsom mówił o swoim zmęczeniu i frustracji masowymi strzelaninami.

„Nie mogę ich dalej robić” – powiedział dziennikarzom w poniedziałek w Monterey Park, gdzie 11 osób zginęło w studiu tańca. „Mówienie w kółko tego samego, to szaleństwo”.

Jednak Newsom był we wtorek w Half Moon Bay, aby zająć się trzecią masową strzelaniną w ciągu nieco ponad tygodnia w stanie z jednymi z najsurowszych przepisów dotyczących broni w kraju i najniższym wskaźnikiem śmiertelności z powodu broni palnej.

Jego głos jest czasami pełen gniewu i emocji, Newsom powiedział, że zapoznał się z notatkami, których używał podczas poprzednich masowych strzelanin: zabójstwa 12 osób w barze Country and Western w Thousand Oaks w 2018 roku; zabójstwo trzech osób i zranienie 17 osób podczas Festiwalu Czosnku Gilroy w 2019 r.; zabójstwo dziewięciu pracowników stacji kolejowej w San Jose w 2021 roku.

„Zacząłem pisać w Monterey Park” — powiedział Newsom. „A teraz muszę napisać „Half Moon Bay”. Co się dzieje do diabła?”

66-letni robotnik rolny został oskarżony o morderstwo i usiłowanie zabójstwa po zastrzeleniu ośmiu osób, zabijając siedem, w przestępstwie, które według władz było przypadkiem przemocy w miejscu pracy na bogatym obszarze rolniczym, który leży między Oceanem Spokojnym a przybrzeżnymi górami.

W Monterey Park 72-letni bandyta ostrzelał salę taneczną w społeczności azjatycko-amerykańskiej, która w sobotnią noc świętowała Księżycowy Nowy Rok, raniąc dziewięć osób oprócz 11 zabitych. Napastnik później odebrał sobie życie.

Tydzień wcześniej co najmniej dwóch napastników śmiertelnie postrzeliło 16-letnią matkę trzymającą swoje 10-miesięczne dziecko i zabiło czterech innych w bezczelnym ataku w społeczności rolniczej w środkowej Kalifornii, który pozostał nierozwiązany.

„Nasze serca są z mieszkańcami Kalifornii” – powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden na spotkaniu z przywódcami Demokratów w Kongresie. „To było kilka ciężkich, ciężkich dni”.

Biden zauważył, że senator Dianne Feinstein z Kalifornii wprowadziła zakaz broni szturmowej i wezwał prawodawców do jego przyjęcia.

Warto przeczytać!  Trwają poszukiwania 32-letniego mężczyzny po kobiecie znalezionej martwej w Sunderland

Newsom wezwał również do zaostrzenia przepisów dotyczących bezpieczeństwa posiadania broni i skupił się szczególnie na magazynach o dużej pojemności – takich jak ten, który miał bandyta ze studia tanecznego – oraz na tym, co nazwał „bronią cholernej wojny”.

„Cały czas mówi się:„ Tylko w Ameryce ”- powiedział. „Nr 1 pod względem posiadania broni, nr 1 pod względem śmierci z użyciem broni palnej. To nawet nie jest skomplikowane”.

Według bazy danych USA TODAY/AP/Northeastern University, ostatnie zabójstwa przesunęły Kalifornię o pięć miejsc w górę, na 26. miejsce pod względem liczby śmiertelnych masowych strzelanin na mieszkańca w USA od 2006 roku. Baza danych liczy tylko zabójstwa co najmniej czterech osób.

Podczas gdy Kalifornia ma największą liczbę śmiertelnych masowych strzelanin – 49, w tym ostatnie trzy – wcześniej zajmowała 31.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wymienia Kalifornię jako 7. najniższy wskaźnik śmiertelności z powodu broni palnej w kraju na 100 000 mieszkańców, zgodnie z najnowszymi statystykami dostępnymi od 2020 r. Jest 20. najniższym pod względem wskaźnika zabójstw, który nie ogranicza się do strzelanin .

Przy kolejnych zabójstwach detektywi z obu krańców stanu próbowali odpowiedzieć na pytanie, które często pozostaje bez odpowiedzi w obliczu bezsensownej przemocy: dlaczego?

Szeryf z Los Angeles, Robert Luna, nazwał bandytę, 72-letniego Huu Can Trana, „szalonym człowiekiem” i powiedział, że śledczy badają, czy miał związki z ludźmi, którzy zostali zastrzeleni w Star Ballroom Dance Studio.

Tran wystrzelił 42 naboje w salę balową popularną wśród starszych Amerykanów pochodzenia azjatyckiego. Następnie pojechał do innej pobliskiej sali tanecznej, gdzie pracownik wyrwał mu zmodyfikowaną broń przypominającą pistolet maszynowy 9 mm, powiedziała Luna.

Tran śmiertelnie postrzelił się w niedzielę, gdy funkcjonariusze otoczyli furgonetkę, w której się znajdował. Z furgonetki odzyskano pistolet, który pasował do opisu pojazdu, którego użył do ucieczki ze studia tańca.

Kopce kwiatów, w tym dziesiątki żółtych i białych matek, pozostawiono we wtorek przed zamkniętą bramą studia. Na ceglanym słupie obok bramy ktoś przykleił taśmą niebieską kartkę z napisem „Zakaz karabinów półautomatycznych”, a pod nią tłumaczenie po chińsku.

Setki ludzi przybyło we wtorek wieczorem na czuwanie przy świecach w ratuszu Monterey Park. Drewniane serca nosiły imiona ofiar. Pewna kobieta pomogła swojej córeczce złożyć kwiaty na pomnikach. – Jest ich tak wielu – powiedziała drżącym głosem. „Nie wystarczy nam”.

Warto przeczytać!  Sankcje nałożone na Rosję za Ukrainę

Jak dotąd w tym roku w Stanach Zjednoczonych doszło do sześciu masowych zabójstw, a strzelanina w Monterey Park była najbardziej śmiercionośnym atakiem od 24 maja, kiedy 21 osób zginęło w szkole podstawowej w Uvalde w Teksasie.

Zabójstwa w Half Moon Bay miały miejsce niecałe 48 godzin później, kiedy 66-letni Chunli Zhao zastrzelił pięć osób na farmie grzybów, na której pracował, zabijając cztery osoby, jak podały władze. Następnie pojechał na farmę, na której kiedyś pracował w pobliżu, i śmiertelnie zastrzelił trzy inne osoby.

Ofiarami byli Azjaci i Latynosi, a niektórzy byli pracownikami migrującymi.

Jednym z zabitych pracowników był 50-letni Marciano Martinez Jimenez, powiedział agencji Associated Press jego brat, Servando Martinez Jimenez. Pochodził z meksykańskiego stanu Oaxaca i mieszkał w USA przez 28 lat.

„Był dobrym człowiekiem” – powiedział po hiszpańsku Martinez Jimenez. „Był uprzejmy i przyjazny dla wszystkich. Nigdy nie miał z nikim żadnych problemów. Nie rozumiem, dlaczego to wszystko się stało”.

Strzelaniny na farmach były największym masowym zabójstwem w hrabstwie San Mateo.

„Nigdy nie mieliśmy w tym hrabstwie tak wielu zgonów w jednym miejscu lub w jednym czasie” – powiedział prokurator okręgowy Steve Wagstaffe.

Zhao został aresztowany po tym, jak funkcjonariusze znaleźli go w jego samochodzie na parkingu podstacji szeryfa.

Eamonn Allen, rzecznik szeryfa hrabstwa San Mateo, odmówił odpowiedzi, czy Zhao miał przeszłość kryminalną, ale powiedział, że „nie ma konkretnych przesłanek, które skłoniłyby nas do przekonania, że ​​jest zdolny do czegoś takiego”.

San Francisco Chronicle doniosło jednak, że Zhao został oskarżony 10 lat temu o grożenie rozłupaniem głowy współpracownika nożem i osobną próbę uduszenia mężczyzny poduszką, na podstawie dokumentów sądowych.

Według kalifornijskich rejestrów biznesowych, władze niewiele mówiły o Tranie, który przez krótki czas był właścicielem firmy transportowej w Monterey Park w latach 2002-2004.

Był kiedyś aresztowany za nielegalne posiadanie broni palnej w 1990 roku i miał ograniczoną historię kryminalną, powiedziała Luna. Szeryf nie mógł od razu powiedzieć, czy aresztowanie za broń w czasie, gdy przepisy dotyczące broni palnej były inne, uniemożliwiłoby mu posiadanie broni.

Warto przeczytać!  Podejrzani o „terroryzm” w UE staną przed sądem po tym, jak 900 zostało rannych w najbardziej śmiercionośnym ataku w czasie pokoju na Belgię

Tran odwiedził kiedyś salę balową i inną salę taneczną, na którą później celował, i narzekał na sposób, w jaki ludzie go tam traktowali, mężczyzna, który przedstawił się jako długoletni przyjaciel, powiedział The Associated Press.

Tran był wiecznie nieufny i paranoiczny i regularnie narzekał, że ludzie w klubach go nie lubią, według byłego przyjaciela, który poprosił o anonimowość, aby mówić o Tranie, ponieważ chciał uniknąć zainteresowania mediów.

Śledczy przyglądali się również doniesieniom, które Tran dwa razy w tym miesiącu złożył policji w mieście, w którym mieszkał, że członkowie rodziny próbowali go otruć, oszukać i ukraść dekadę lub dwie temu w rejonie Los Angeles, powiedział rzecznik policji w Hemet, Alan Reyes. Associated Press. Tran nigdy nie wrócił z dokumentacją, którą obiecał dostarczyć.

Zastępcy szeryfa z hrabstwa Los Angeles przeszukali w poniedziałek dom Trana w zamkniętym osiedlu seniorów w Hemet, nieco ponad godzinę jazdy od miejsca masakry. Funkcjonariusze znaleźli karabin kalibru .308, nieznaną liczbę kul i dowody na to, że robił domowej roboty tłumiki do broni palnej, które tłumią dźwięk broni.

Newsom powiedział, że celowo unikał konferencji prasowych w Los Angeles, aby spotkać się z mieszkańcami społeczności, ludźmi rannymi w wyniku ostrzału i bohaterem, Brandonem Tsayem, który rozbroił Trana.

Kiedy był w Monterey Park, załzawiona matka przyjechała swoim samochodem i poprosiła go, by zapewnił jej trzy córki, że wszystko będzie dobrze. Jej 8-latek usłyszał strzały i wiedział, że to nie były petardy. Nie spała w nocy i bała się iść do szkoły, powiedziała matka.

Newsom powiedział dziewczynie: „Będzie lepiej”.

Ale przed grupą kilkudziesięciu polityków, funkcjonariuszy organów ścigania i reporterów zebranych w Half Moon Bay, powiedział, że ulżyło mu, że nie kazała mu trzymać małych palców i obiecać, jak zrobiłaby to jego własna 8-letnia córka. – Bo nie byłem tego taki pewien.

—-

Rodriguez relacjonował z Half Moon Bay, Melley relacjonował z Los Angeles. Dziennikarze Associated Press Sophie Austin w Sacramento, Joshua Boak w Waszyngtonie, Larry Fenn w Nowym Jorku, Alanna Durkin Richer w Bostonie i Julie Watson w San Diego przyczynili się do powstania tego raportu.