Toyota może ujawnić gorący GR Prius w Le Mans

Dział osiągów Toyota Gazoo Racing zasugerował, że podczas setnej rocznicy 24-godzinnego wyścigu Le Mans ujawni wyczynowy model oparty na modelu Prius.

Gazoo zapowiedział, że podczas wydarzenia zaprezentuje koncepcyjny pojazd „wyposażony w technologie pojazdu, które zostały opracowane w wyniku licznych wyzwań związanych z udziałem w sportach motorowych”.

Zdjęcie zwiastuna opublikowane obok oświadczenia sugeruje, że model jest oparty na nowej Toyocie Prius, ponieważ ma podobnie wyprofilowany przedni zderzak z tymi samymi rozmieszczeniami czujników.

Różni się od standardowego hybrydowego hatchbacka dwiema grupami czterech diodowych świateł przeciwmgielnych, dodatkowymi kanistrami wzdłuż każdego boku i agresywnym przednim splitterem.

Mniej jasne jest to, czy układ napędowy będzie oparty na benzynowo-elektrycznym układzie Prius Plug-in Hybrid o pojemności 2,0 litra i mocy 221 KM. Jeśli tak, bez wątpienia będzie to deklaracja intencji zelektryfikowanej przyszłości Gazoo, biorąc pod uwagę, że obecne samochody drogowe są napędzane czystą benzyną.

Koncepcja prawdopodobnie posłuży jako test kwasowy dla produkcyjnego GR Priusa, z publiczną reakcją na nią, która zadecyduje, czy przejdzie do produkcji.

Nowy szef Toyoty, Koji Sato – który wcześniej kierował oddziałami Lexusa i Gazoo – w zeszłym miesiącu zasugerował Autocar, że więcej samochodów sportowych marki GR będzie w drodze.

Sato powiedział: „Marka Gazoo zostanie uznana w przyszłości – a może nawet uda nam się to przyspieszyć.

„Nasz Mistrz Kierowcy [Akio Toyoda] był także prezesem firmy, jednocześnie trzymając w ręku kierownicę dla Gazoo. Teraz jest tylko prezesem, być może będzie miał dużo więcej czasu na rozwijanie dla nich samochodów.”