„Trwały wpływ”: „koszmarne” morderstwo Ateny Strand rzekomo z rąk kierowcy FedEx może wkrótce zmienić sposób, w jaki Teksas obsługuje ostrzeżenia o uprowadzeniu dziecka

Athena Strand po lewej i Tanner Lynn Horner po prawej, jej rzekomy zabójca. (biuro szeryfa hrabstwa Wise)

W listopadzie zeszłego roku 7-letnia Athena Presley Monroe Strand została porwana i zamordowana przez kierowcę kontraktowego dla FedEx, który dostarczył paczkę lalek Barbie, które miała otrzymać jako prezent bożonarodzeniowy, poinformowały władze hrabstwa Wise w Teksasie. Pół roku później Senat Teksasu zatwierdził zmianę prawa stanowego, która umożliwiłaby łatwiejsze powiadamianie o zaginionych lub uprowadzonych dzieciach w promieniu 100 mil, według prawników matki Ateny.

Prawnicy z Varghese Summersett powiedzieli w czwartkowym komunikacie prasowym, że ustawa „Athena Alert”, o którą Maitlyn Gandy walczyła, o „przytłaczającą” akceptację w Senacie Teksasu, co oznacza, że ​​​​prawodawstwo przypominające AMBER Alert trafi następnie na biurko gubernatora Grega Abbotta do podpisania . „Kluczową różnicą”, jak ujął to adwokat Benson Varghese, jest to, że „alert może zostać ogłoszony, gdy tylko wiadomo o zaginięciu dziecka, w pobliżu jego ostatniej znanej lokalizacji”.

„Athena Alert wykorzystuje systemy, które są już stosowane w przypadku alertu AMBER. Kluczową różnicą jest to, że alert może zostać uruchomiony, gdy tylko wiadomo o zaginięciu dziecka, w pobliżu jego ostatniej znanej lokalizacji. Wyższy próg wiedzy o porwaniu dziecka jest zarezerwowany dla ogólnokrajowego powiadomienia, które zapewnia AMBER Alert” – wyjaśnił prawnik. „Im szybciej uda nam się przekazać wiadomość lokalnie, tym większe mamy szanse na uratowanie życia dziecka”.

Innymi słowy, w przeciwieństwie do AMBER Alert – który ma „wyższy próg” do wydania ostrzeżenia w całym stanie – „Athena Alert” umożliwiłby ostrzeżenie regionalne bez konieczności potwierdzania przez organy ścigania, że ​​uprowadzenie faktycznie miało miejsce .

HB 3556, który przeszedł w Texas House 9 maja i był wspierany przez przedstawiciela stanu Lynn Stucky, mówi, że organy ścigania „wyślą” ostrzeżenie Athena „w promieniu 100 mil od miejsca, z którego uważa się, że dziecko zaginięcie lub hrabstwo, w którym dziecko było ostatnio widziane”, nawet jeśli władze nie „zweryfikowały kryteriów opisanych w sekcji 411.355 (a)”.

W kontekście AMBER Alert lokalne organy ścigania „muszą zweryfikować, czy kryteria opisane odpowiednio w sekcji 411.355(a) lub (b) zostały spełnione”, zanim będą mogły zażądać takiego ogólnostanowego ostrzeżenia. AMBER Alert został ogłoszony dzień po porwaniu Atheny Strand, ponieważ organy ścigania nie wierzyły, że kryteria alarmu stanowego zostały spełnione, powiedziała matka ofiary. Wtedy było już za późno na uratowanie Ateny.

„Gdyby to ostrzeżenie obowiązywało w chwili zniknięcia mojej córki, nie mam wątpliwości, że biuro szeryfa hrabstwa Wise by je aktywowało. Niestety, mieli związane ręce, ponieważ zniknięcie mojej córki nie od razu spełniło surowe kryteria stanowego alarmu AMBER” – powiedziała prawodawcom Maitlyn Gandy. „To było poczucie bezradności, którego nie życzę żadnemu rodzicowi. Mam nadzieję, że każdy stan pójdzie w ślady Teksasu i zmieni prawo, aby żaden inny rodzic nie musiał czekać, gdy ich dziecko zaginie”.

Gandy powiedział w czwartkowym oświadczeniu o zwycięstwie legislacyjnym, że „wiele znaczy wiedzieć, że życie mojej córki będzie miało trwały wpływ”.

„Jestem bardzo wdzięczna prawodawcom z Teksasu za przyspieszenie Athena Alert i wszystkim, którzy poparli to ustawodawstwo” – powiedziała.

Ojciec Gandy’ego i Ateny Strand, Jacob Strand, wcześniej złożył pozew przeciwko Tannerowi Hornerowi, 31-letniemu podejrzanemu o morderstwo, który wcześniej był zatrudniony jako kierowca kontraktowy dla FedEx za pośrednictwem Big Topspin.

Ciężarówka FedEx w walizce Athena Strand

Na zdjęciu ciężarówka FedEx rzekomo prowadzona przez Tannera Hornera (na wystawie w pozwie cywilnym rodziców)

Rodzice twierdzili, że niedbałe praktyki zatrudniania i tandetne kontrole przeszłości pozwoliły Hornerowi – oddzielnie oskarżonemu o trzy przypadki wykorzystywania seksualnego dzieci wynikające z niepowiązanych rzekomych incydentów z 2013 r. otwarty.

Dziewczynka bawiła się na podwórku przed swoim domem w Paradise w Teksasie, kiedy została porwana.

Lalki Barbie firmy Athena Strand

Na zdjęciu: lalki Barbie, którymi Athena Strand nigdy się nie bawiła (na wystawie w pozwie cywilnym rodziców)

Horner został oskarżony w lutym o zabójstwo i porwanie za śmierć Ateny, a prokuratorzy wyrazili zamiar ubiegania się o karę śmierci.

Chociaż podejrzany rzekomo przyznał się, że „próbował skręcić kark Ateny [and] to nie zadziałało, więc udusił gołymi rękami z tyłu furgonetki Fed Ex”, Horner nie przyznał się do winy, kiedy został postawiony w stan oskarżenia w marcu.

„HORNER brutalnie zamordował Atenę, dusząc, dusząc lub dusząc Atenę. Następnie HORNER kontynuował swój terror w pojeździe FEDEX, próbując „pozbyć się” ciała Ateny, umieszczając ją w zbiorniku wodnym na poboczu drogi” – napisano w pozwie cywilnym, nazywając tę ​​sprawę „najgorszym koszmarem każdego rodzica. ”

Law&Crime skontaktowało się z biurem gubernatora Abbotta w celu uzyskania komentarza.

Masz wskazówkę, którą powinniśmy znać? [email protected]