Ukraina otrzyma 200 zachodnich czołgów po niemieckim zawróceniu – „Może zmienić bieg wojny”

Kraje zachodnie mają wysłać na Ukrainę prawie 200 czołgów w kluczowym ruchu, który może pomóc odwrócić szalę zwycięstwa na korzyść Kijowa. Stało się to po tym, jak Niemcy w końcu zgodziły się przekazać niektóre ze swoich bardzo cennych czołgów Leopard 2 po znacznej presji międzynarodowej.

Berlin zgodził się również zezwolić innym krajom, takim jak Polska, na reeksport wyprodukowanych w Niemczech czołgów Leopard 2, co może nastąpić w ciągu kilku dni.

Stany Zjednoczone również wycofały swój sprzeciw wobec wysłania czołgów M1 Abrams, co będzie postrzegane jako poważna eskalacja.

To Wielka Brytania była pierwszym sojusznikiem Kijowa, który zobowiązał się do wysłania czołgów po tym, jak obiecał wysłać 14 Challengerów 2.

Warto przeczytać!  Darmowe gry PlayStation Plus na PS5 i PS4 na grudzień 2022 r

Zgodnie z umowami międzynarodowymi inne kraje muszą uzyskać zgodę Berlina na eksport swoich Leopardów2.

Urzędnicy w Kijowie wskazali, że kilkanaście krajów, jeśli otrzyma pozwolenie z Berlina, jest gotowych przekazać Ukrainie 100 czołgów.

Oczekuje się, że same Niemcy wyeksportują 14 czołgów, a kanclerz Olaf Scholz może ogłosić to prawdopodobnie już w środę.

Christian Duerr, parlamentarny lider współrządzących Wolnych Demokratów, powiedział, że zwrot Berlina był oznaką „solidarności” z Ukrainą.

Powiedział: „Dzisiaj kanclerz podjął decyzję, której nikt nie lekceważył.

CZYTAJ WIĘCEJ: Niemiecki producent powiedział, że może przekazać Ukrainie 139 czołgów Leopard

W rozmowie z The Daily Telegraph Kijowski badacz wojskowy Kirill Michajłow powiedział, że dostawa czołgów może „zmienić bieg wojny”.

Warto przeczytać!  Inuici przyjeżdżają do Montrealu po opiekę medyczną. Loża, w której przebywają pacjenci, jest pełna problemów

Powiedział: „Przeszliśmy już koniec początku.

„To, czego potrzebujesz teraz, to możliwość uzupełniania Ukraińców do punktu, w którym Rosjanie będą stale się wycofywać”.