
Młode kobiety z brazylijskiego stanu Bahia biorą udział w kampanii informacyjnej, podczas której rozdawane są również produkty do higieny menstruacyjnej. Ubóstwo i brak odpowiednich informacji na ten temat dotykają miliony dziewcząt, nastolatków i dorosłych kobiet. KREDYT: Rząd Bahiaby Humberto Marquez (Carakas)Piątek, 26 maja 2023 r. Inter Press Service
CARACAS, 26 maja (IPS) — Ten artykuł jest częścią relacji IPS z okazji Dnia Higieny Miesiączkowej obchodzonego 28 maja. Zarządzanie higieną menstruacyjną jest nieuchwytne dla milionów biednych kobiet i dziewcząt w Ameryce Łacińskiej, które cierpią, ponieważ warunki życia utrudniają lub uniemożliwia im dostęp do zasobów i usług, które mogłyby sprawić, że miesiączka stanie się normalną częścią życia.
„Kiedy przychodzi okres, opuszczam zajęcia przez trzy, cztery dni. Mojej rodziny nie stać na zakup podpasek higienicznych, których potrzebujemy ja i moja siostra. Krwi używamy w chusteczkach, chociaż przyprawiają mnie o nieprzyjemną wysypkę” — mówi Omaira*, 15-letnia licealistka.
Z biednej dzielnicy Brisas del Sur, w Ciudad Guayana, 500 kilometrów na południowy wschód od Caracas, rozmawia przez telefon z IPS: „My też nie możemy kupić pigułek, które złagodzą nasz ból. A mój okres jest nieregularny, nie Przyjeżdżam co miesiąc, ale nie ma tu żadnych usług medycznych, żebym mógł to leczyć”.
W Wenezueli „jedna na cztery kobiety nie ma produktów do higieny menstruacyjnej i improwizuje niehigieniczne alternatywy, takie jak stare ubrania, ubrania, karton lub papier toaletowy, aby zrobić podpaski, które działają jak podpaski”, aktywistka Natasha Saturno z organizacji pozarządowej Solidarity Action , mówi IPS.
„Wielki problem z tymi improwizowanymi produktami polega na tym, że w najlepszym przypadku mogą one powodować dyskomfort i zakłopotanie, aw najgorszym przypadku infekcje, które zagrażają ich zdrowiu” – mówi Saturno, dyrektor ds. egzekwowania praw w organizacji pozarządowej, która prowadzi programy pomocy zdrowotnej i dokumentacji i ankiety.

Uniwersalny problem, kompleksowe podejście
Czy jest to lokalny, skoncentrowany problem? Wcale nie: „Każdego dnia miesiączkuje ponad 300 milionów kobiet na całym świecie. W sumie szacuje się, że 500 milionów nie ma dostępu do produktów menstruacyjnych i odpowiednich urządzeń do zarządzania higieną menstruacyjną (MHM)” — czytamy w badaniu Banku Światowego.
„Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek musimy uwidocznić sytuację kobiet i dziewcząt, które nie mają dostępu do higieny menstruacyjnej i edukacji na jej temat. Komunikacja robi różnicę” — powiedział Hugo González, przedstawiciel Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych (UNFPA) w Peru.
UNFPA twierdzi, że istnieje powszechna zgoda co do tego, czego dziewczęta i kobiety potrzebują dla dobrego zdrowia menstruacyjnego, i argumentuje, że kompleksowe podejście łączące edukację z infrastrukturą oraz produktami i wysiłkami na rzecz zwalczania stygmatyzacji jest najbardziej skuteczne w osiąganiu dobrego zdrowia menstruacyjnego i higieny.
Zasadniczymi elementami są: bezpieczne, akceptowalne i niezawodne środki do kontrolowania menstruacji; prywatność w przypadku zmiany materiałów; bezpieczne i prywatne łazienki; i informacje do podejmowania właściwych decyzji.
Tematem przewodnim UNFPA w tym roku na Międzynarodowy Dzień Higieny Menstruacyjnej, który obchodzony jest co roku 28 maja, jest „Uczynić menstruację normalnym faktem życia do 2030 r.”, docelowy termin zgodności z Celami Zrównoważonego Rozwoju (SDG) przyjętymi przez społeczność międzynarodową na Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Różowy podatek
Według badania „Seksistowskie podatki w Ameryce Łacińskiej” przeprowadzonego przez niemiecką Fundację Friedricha Eberta, dziewięć z 31 krajów regionu uważa produkty higieny menstruacyjnej za niezbędne, co czyni je zwolnionymi z podatku od wartości dodanej lub obniżonego podatku VAT.
Po kampanii „Menstruacja bez podatku” w 2018 roku Kolumbia jako pierwszy kraj w obu Amerykach wyeliminowała podatek VAT – 16 procent – na produkty do higieny menstruacyjnej. Jej sąsiad Wenezuela nadal pobiera 16-procentowy podatek VAT, a Argentyna, Chile, Dominikana i Urugwaj nakładają na takie produkty podatek VAT od 18 do 22 procent.
Do Kolumbii dołączyły Ekwador, Gujana, Jamajka, Meksyk – gdzie odbyły się uliczne demonstracje przeciwko naliczaniu VAT na produkty menstruacyjne – Surinam oraz Trynidad i Tobago. Inne kraje obniżyły VAT, takie jak Kostaryka, Panama, Paragwaj i Peru, podczas gdy w Brazylii VAT różni się w poszczególnych stanach i wynosi średnio 7 procent.
Tak zwany „różowy podatek” oczywiście wpływa na ceny produktów higieny menstruacyjnej, takich jak jednorazowe i wielorazowe podpaski oraz kubeczki menstruacyjne, co staje się szczególnie uciążliwe w krajach o wysokiej inflacji i zdeprecjonowanych walutach, takich jak Argentyna czy Wenezuela.
Według średniej ceny najtańszych marek dziesięć jednorazowych podpasek może kosztować niespełna dolara w Meksyku, 1,50 dolara w Argentynie czy Brazylii, 1,60 dolara w Kolumbii, Peru czy Wenezueli i prawie dwa dolary w Kostaryce.
„To poważny problem”, zauważa Saturno, „w kraju takim jak Wenezuela, gdzie większość ludności żyje w ubóstwie, a płaca minimalna – choć została podwyższona o niektóre stypendia – nadal wynosi zaledwie pięć dolarów miesięcznie”.

Wrogie środowisko, słaba edukacja
„Jeśli często nie można kupić podpasek, to najmniejszy problem. Najgorszą rzeczą jest wstyd, jaki odczuwasz, gdy idziesz do pracy, a ubranie nie chroni twoich ubrań przed zakrwawieniem lub jeśli złapiesz infekcję”, Nancy *, która w wieku 45 lat była pracownikiem sektora nieformalnego w wielu zawodów i zawodów w Caracas, powiedział IPS.
Matka czwórki młodych ludzi mieszka w Gramoven, biednej dzielnicy w północno-zachodniej części stolicy. Jej dwie niezamężne córki, w wieku 18 i 22 lat, miały podobne doświadczenia jak Nancy w drodze do szkoły, w sąsiedztwie, w autobusie i metrze.
„Rzecz w tym, że okres nie jest postrzegany jako coś naturalnego, chłopcy i mężczyźni postrzegają go jako coś brudnego, w pracy czasami nie rozumieją, że jeśli odczuwasz ból, musisz zostać w domu” – powiedziała Nancy. „A kiedy pracujesz dla siebie, musisz wyjść bez względu na wszystko, bo jeśli nie wyjdziesz, żadne pieniądze nie przyjdą”.
Saturno mówi, że „ubóstwo powoduje, że kobiety i dorastające dziewczęta opuszczają dni w szkole średniej lub pracy, ponieważ nie mają zapasów potrzebnych podczas menstruacji”.
„Staje się to błędnym kołem, ponieważ wpływa to na ich wyniki w nauce lub pracy, zmniejszając ich szanse na rozwinięcie pełnego potencjału i uzyskanie lepszych dochodów” – dodaje.
Ale problem „wykracza daleko poza materiały, nie kończy się tylko dlatego, że ktoś otrzymuje produkty; obejmuje edukację i godne warunki pracy dla kobiet” – mówi psycholog Carolina Ramírez, która prowadzi edukacyjną organizację pozarządową Menstruating Princesses w kolumbijskim mieście Medellín IPS.
Z tego powodu „nie używamy terminu„ ubóstwo menstruacyjne ”i mówimy zamiast godności menstruacyjnej, uzasadniając potrzebę promowania przez społeczeństwo, szkoły, miejsca pracy i państwa edukacji na temat menstruacji i walki z analfabetyzmem w tej dziedzinie”, mówi Ramírez.
Aby to zilustrować, wspomina o powszechnym odrzuceniu tamponów i kubeczków „z powodu starego tabu, że nie należy dotykać sromu, że nie należy oglądać pochwy”, oprócz faktu, że wiele obszarów i społeczności w Kraje Ameryki Łacińskiej nie tylko nie mają przestrzeni ani narzędzi do sterylizacji produktów, ale często nie mają czystej wody.
Obawą podniesioną zarówno przez Saturno, jak i Ramíreza jest wielka bezbronność migrantek w regionie – który na przykład w ciągu ostatnich 10 lat nawiedziła powódź sześciu milionów ludzi z Wenezueli – pod względem menstruacji i ogólnego stanu zdrowia, a także bezpieczeństwo.
Innym niepokojącym problemem są kobiety w większości więzień latynoamerykańskich, które nie są w stanie zapewnić odpowiedniej higieny menstruacyjnej, ponieważ nie mają dostępu do produktów jednorazowych ani możliwości sterylizacji materiałów wielokrotnego użytku.
W całym regionie „konieczne są większe wysiłki, aby przełamać tabu, które naruszają podstawowe prawa do zdrowia, edukacji, pracy i swobody przemieszczania się, tak aby miesiączka mogła być bezstresowym doświadczeniem” – mówi Ramírez.
*Imiona zostały zmienione w celu ochrony prywatności rozmówców.
© Inter Press Service (2023) — Wszelkie prawa zastrzeżone Źródło oryginalne: Inter Press Service
Gdzie dalej?
Powiązane wiadomości
Przeglądaj powiązane tematy wiadomości:
Najnowsze wiadomości
Przeczytaj najnowsze wiadomości:
Zdrowie i higiena menstruacyjna są niedostępne dla biednych dziewcząt i kobiet w Ameryce Łacińskiej piątek, 26 maja 2023 rJak organizacje producentów rolnych przynoszą korzyści drobnym rolnikom w Indiach piątek, 26 maja 2023 rBiuro ONZ ds. Praw Człowieka pozostaje niedofinansowane i niedofinansowane piątek, 26 maja 2023 rUNESCO przedstawia nową mapę drogową sztucznej inteligencji dla klas piątek, 26 maja 2023 rEksperci od pogody przewidują sezon „prawie normalny”, z 5 do 9 potencjalnymi huraganami piątek, 26 maja 2023 rPomimo „nieznacznej” poprawy bezpieczeństwa żywnościowego w Jemenie miliony ludzi cierpi głód piątek, 26 maja 2023 rUkraina: ONZ dostarcza pomoc milionom ludzi, podczas gdy cywile cierpią nadal piątek, 26 maja 2023 r„Bezpieczny cyfrowy plac publiczny” nigdy nie był ważniejszy, mówi Türk piątek, 26 maja 2023 rPrzestań uprawiać tytoń, zamiast tego uprawiaj żywność, mówi WHO piątek, 26 maja 2023 rSpółdzielnie w Argentynie pomagają w ekspansji energii odnawialnej piątek, 26 maja 2023 r
Dogłębne
Dowiedz się więcej o powiązanych problemach:
Udostępnij to
Dodaj do zakładek lub udostępnij to innym, korzystając z popularnych serwisów społecznościowych:
Link do tej strony z Twojej witryny/bloga
Dodaj następujący kod HTML do swojej strony:
Zdrowie i higiena menstruacyjna są niedostępne dla biednych dziewcząt i kobiet w Ameryce Łacińskiej, Inter Press Service, piątek, 26 maja 2023 r. (opublikowane przez Global Issues)
… aby to wyprodukować:
Zdrowie i higiena menstruacyjna są niedostępne dla biednych dziewcząt i kobiet w Ameryce Łacińskiej, Inter Press Service, piątek, 26 maja 2023 r. (opublikowane przez Global Issues)